Waszym zdaniem: Allegro jest bezpieczne?

Po publikacji niewygodnych informacji na temat Allegro przez rzekomego byłego pracownika firmy, pytaliśmy was o serwis aukcyjny i bezpieczeństwo jego użytkowników. Sprawdźcie co czytelnicy Technologii myślą na ich temat.

Z 394 osób, które wypowiedziały się w ankiecie, przytłaczająca większość posiada konto w Allegro (88%, 348 głosów). Jedynie 32 osoby (8%) zaczęły się zastanawiać nad usunięciem konta, a dziewięć (2%) przyznało, że nigdy go nie miało. Najmniej głosujących (5%) myśli dopiero o założeniu konta w serwisie.

Mniej przyjemne są odpowiedzi udzielone na kolejne pytanie, w którym chcieliśmy się dowiedzieć czy użytkownicy Allegro padają ofiarą oszustów albo chociaż znajdują ich na łamach serwisu. Większość głosujących odpowiedziała, że niestety tak. 26 osób (7% głosów) straciło przez oszustów dużo pieniędzy, 133 osoby (34% głosujących) jedynie drobną kwotę, a kolejne 103 osoby (26% głosów) nie dało się naciągnąć oszustom. Z 394 głosujących, tylko 132 (34%) przyznały, że nie spotkały na Allegro nieuczciwego sprzedającego lub kupującego.

Nie powinno więc dziwić, że 127 osób (32% głosujących) uznało, że Allegro powinno (wzorem banków) wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia chroniące użytkowników. Najwięcej osób (41%, 162 głosy) jest zresztą za wprowadzeniem tychże, ale w takiej formie, by nie utrudniały handlu. 58 osób (15%) nigdy się nad tym nie zastanawiało, a zaledwie 47 osób (12%) uważa, iż Allegro jest dobrze chronione.

Serwis został również niezbyt pozytywnie oceniony w temacie ilości przekazywanych mu danych osobowych. Większość głosujących (40%, 158 głosów) obawia się powierzać mu swoje dane, ale nie widzi wyjścia, bo chce handlować. Niewiele mniej osób (38%, 151 głosów) obawia się, ale uważa, że ich dane osobowe są już w tylu miejscach, że jedno Allegro nie robi im różnicy. 75 osób (19% głosujących) odpowiedziało, że nie boi się pozostawić swoich danych na serwerach firmy, a jedynie 10 osób (3%) zrezygnowało z założenia konta na Allegro z powodu ilości danych osobowych powierzanych serwisowi.

Zainteresowanie Allegro wciąż jest jednak bardzo duże. W ostatnim pytaniu aż 175 osób (44%) przyznało, że chciałyby przeczytać reportaż z siedziby Allegro. Kolejne 115 (29%) osób przyznało, że chętnie zapozna się z takim materiałem, ale pod warunkiem, iż znajdą się w nim jakieś nieznane do tej pory ciekawostki. 49 osób (12%) odpowiedziało, że byłby to po prostu kolejny artykuł, których i tak czytają dużo, a 55 (14%) uznało, iż Allegro nie interesuje ich na tyle, by czytać o nim osobny tekst.

Z ankiety wynika więc, że choć czytelnicy Technologii uważają, iż Allegro powinno wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, to pod ich nieobecność i tak handlują na łamach serwisu. Nie przeszkadza im w tym nawet spora liczba oszustów i obawy przed powierzaniem serwisowi swoich danych osobowych. W połączeniu z odpowiedziami na ostatnie pytanie, z ankiety wynika, iż serwis na pewno dobrze zrobiłby, gdyby stał się bardziej "przejrzysty" - pozwolił szerzej opisać swoją działalność dziennikarzom.

Więcej o: