Chcę to: płaszcz ciszy

Jest wiele pomysłów na płaszcz niewidzialności - ale  by pozostać niewykrytym trzeba jeszcze zachować absolutną ciszę. Będzie i na to sposób.

Niemieccy naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology pracują nad sposobem wyciszenia dźwięków dookoła obiektu. Ma to działać na podobnej zasadzie, jaką roboczo opracowano dla niewidzialności: światło przemieszczające się zza obiektu w stronę obserwatora ma zostać zakrzywione, ominąć przedmiot i kontynuować drogę. Podobnie chcą postąpić z falami dźwięku.

Do eksperymentów doktor Nicolas Stenger przygotował małą płytkę, zaledwie milimetrowej grubości, zbudowaną z polimerów zarówno o miękkich jak i twardych. Otoczył ją pierścieniami z materiału, które rezonują w reakcji na inną częstotliwość dźwięków w zakresie od 100Hz. Gdy spojrzymy na to z góry (jak na obrazku) można zaobserwować, że fale dźwiękowe odbijają się między warstwami, nie mogąc dotrzeć do centrum, gdzie znajduje się płytka.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań wyciszających dźwięk, tutaj fale nie są ani absorbowane ani odbijane.

- mówi współpracownik doktora, Martin Wegener.

Na razie jest to tylko dowód, że sposób myślenia o problemie jest właściwy. Rozwiązanie może być używane, by ochronić jakieś miejsce od napływu dźwięków - np. stworzyć pokój kompletnie odcięty od świata.

Dokładne wyniki badań można przeczytać w Physical Review Letters .

[ Gizmag ]

Więcej o: