Urlop w polskich górach - zaplanuj go w Internecie

Nie raz narzekaliśmy na skromną, rodzimą infrastrukturę narciarską. Na tym polu odstajemy od naszych sąsiadów. A co ze stronami internetowymi rodzimych miejscowości leżących w górach? Czy dzięki nim możemy zaplanować zimowy urlop od A do Z? Sprawdzamy.

Przyjrzeliśmy się oficjalnym stronom internetowym popularnych miejscowości wypoczynkowych, by ocenić czy są na nich wszystkie informacje potrzebne turyście planującemu zimowy urlop. Sprawdzaliśmy więc czy da się na nich podejrzeć stoki narciarskie, poznać warunki do jeżdżenia czy zdobyć wiedzę na temat noclegów. Przyglądaliśmy się również samemu wyglądowi stron i wygodzie korzystania z nich oraz temu czy oferują coś oprócz podstawowych, niezbędnych informacji.

Oczywiście nie da się w jednym tekście opowiedzieć o wszystkich miejscowościach, do których mogą dotrzeć turyści. Wybraliśmy więc sześć popularnych miast, które dla wielu są ulubionym celem podróży.

Białka Tatrzańska

Strona internetowe Białki TatrzańskiejStrona internetowe Białki Tatrzańskiej fot. bialkatatrzanska.com

http://bialkatatrzanska.com/

To jeden z ciekawszych przykładów na naszej liście. Wyszukanie miasta w Google zaowocuje wyświetleniem dwóch bardzo podobnych adresów na szczycie listy. Pierwszy z nich - www.bialkatatrzanska.pl - nie jest stroną internetową miejscowości, a adresem ośrodka narciarskiego. Oficjalna strona Białki Tatrzańskiej to natomiast http://bialkatatrzanska.com/.

Tę drobną wpadkę rekompensuje dalsza część naszej wirtualnej podróży. Na stronie głównej Białki Tatrzańskiej znajdziemy kamerki pokazujące warunki na stokach jak i osobne okienka mówiące gdzie da się jeździć i w jakich warunkach.

Dalej też jest dobrze. Na stronie wymieniono miejsca, w których możemy się zatrzymać, atrakcje czekające na turystów (z podziałem na lato i zimę), napisano kilka słów na temat góralskiej kuchni, a nawet wymieniono terminy, w których odbywają się msze w lokalnym kościele. Jest tu także mapa razem z wszystkimi możliwymi firmami, które mogą nas dowieźć do Białki.

Dziwić może jedynie brak jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych. Ostatnie wymienione miały miejsce w 2009 roku. Autorzy strony uznali także, iż historia Białki Tatrzańskiej jest tym samym, co związane z nią ciekawostki.

Warto jednak pochwalić czytelny, prosty wygląd strony i bezproblemową nawigację. Krótko mówiąc, jest dobrze.

Bukowina Tatrzańska

Strona internetowa Bukowiny TatrzańskiejStrona internetowa Bukowiny Tatrzańskiej fot. bukowinatatrzanska.pl

http://www.bukowinatatrzanska.pl/

Bukowina idzie z duchem czasu. Już na wstępie możemy wybrać, czy chcemy zajrzeć na stronę wykonaną w technologii Flash, czy też skorzystać z jej "starej wersji" (HTML). Na stronie startowej wita nas również lista wszystkich lokali oferujących nocleg turystom. Choć jej forma pozostawia nieco do życzenia, to przecież tego zapewne szukamy na stronie internetowej Bukowiny.

Wersja witryny wykonana w technologii Flash pozytywnie zaskakuje. Możemy na niej nie tylko obejrzeć panoramiczne zdjęcia okolic, ale i zdobyć informacje na temat przyrody, klimatu, dojazdu, restauracji, noclegów i wydarzeń kulturalnych. Oczywiście nie zabrakło także prognozy pogody i widoków z kamer internetowych.

Całość uzupełniają efektowne zdjęcia panoramiczne i możliwość odbycia krótkiej, wirtualnej wycieczki po Domu Ludowym i bukowiańskich termach. Dziwią jedynie drobiazgi takie jak brak jakiejkolwiek wzmianki o tym, że w Bukowinie Tatrzańskiej coś dla siebie znajdą także snowboardziści - na stronie wymieniane są jedynie atrakcje dla narciarzy.

Jeśli natomiast chodzi o starą wersję strony internetowej miejscowości, to rzeczywiście zasługuje na użycie w jej nazwie takiego słowa. Nie tylko wygląda dość archaicznie, ale i nie zawiera aktualnych informacji. Imprezy kulturalne kończą się na niej w roku 2009. Zaskakuje także baza noclegowa, która momentalnie przekierowuje nas do zewnętrznego serwisu. Trochę szkoda, ponieważ zaniedbywani są tu chociażby ci internauci, którzy korzystają z urządzeń mobilnych nie obsługujących technologii Flash.

Mimo to, stronę internetową Bukowiny Tatrzańskiej - jej nową wersję - trzeba ocenić pozytywnie. Jest ładna, zaskakuje rozwiązaniami i zawiera wszystkie interesujące informacje.

Karpacz

Strona internetowa KarpaczaStrona internetowa Karpacza fot. karpacz.pl

http://www.karpacz.pl/

O stronie internetowej Karpacza nie ma co długo pisać. Nie dlatego, że jest zła. Wręcz przeciwnie - to prawdopodobnie najlepsza witryna w naszym zestawieniu. Jest prosta, ładna, funkcjonalna i czytelna. Zawiera wszystkie interesujące informacje od atrakcji turystycznych na lato i zimę przez bazę noclegową, aż do listy imprez. Jest tu nawet cennik zawierający płatne atrakcje, lista hotspotów oferujących WiFi oraz oczywiście wszystkie potrzebne informacje o samej miejscowości.

Na słowa uznania zasługuje także to, że strona internetowa Karpacza dostępna jest w aż czterech językach - polskim, czeskim, angielskim i niemieckim. Krótko mówiąc to kawał dobrze wykonanej pracy.

Krynica Zdrój

Strona internetowa Krynicy ZdrójStrona internetowa Krynicy Zdrój fot. www.krynica.pl

http://www.krynica.pl/

Kolejna bardzo dobrze wykonana strona internetowa, która nie tylko jest czytelna i atrakcyjna, ale i zawiera absolutnie wszystkie informacje potrzebne turyście. Przejrzeć możemy wieści z życia kulturalnego miasta, listę wszystkich miejsc noclegowych oraz lokali oferujących coś do jedzenia lub do picia. Osobne części witryny wydzielono dla sportu i rekreacji czy wszystkiemu co związane z Krynicą Zdrój (można nawet poczytać o związanych z nią legendach).

Krynica Zdrój zainwestowała także w efektowne rozwiązania. Oprócz kamerek internetowych ukazujących warunki na stokach, możemy też odbyć wirtualny spacer po mieście. Przeskakując z punktu do punktu, oglądamy panoramiczne zdjęcia miejscowości. Dzięki nim poczujemy atmosferę tego miejsca bez ruszania się z domu.

W tym przypadku nie ma czego krytykować. Zamiast tego pochwalimy zatem miasto za jego oficjalną stronę internetową.

Szczyrk

Strona internetowa SzczyrkuStrona internetowa Szczyrku fot. szczyrk.pl

http://szczyrk.pl/

Szczyrk jest pierwszą miejscowością na liście, która powinna poważnie pomyśleć o przebudowie swojej strony internetowej. O ile znajdziemy na niej informacje potrzebne turyście, to pod względem wyglądu i funkcjonalności jest to najsłabsza witryna z tych, które wymieniamy.

Przykładem może tu chociażby być baza noclegowa. Po wybraniu jakiekolwiek opcji z listy, strona przewija się na samą górę, gdzie wciąż znajduje się e-kartka z świątecznymi życzeniami. Spis hoteli czy pensjonatów pozostaje niewidoczny, a internauta zastanawia się, czy cokolwiek w ogóle się wgrało. Owszem, wgrało, ale znajduje się pod elektroniczną kartką.

To irytujący drobiazg. Podobnie jest zresztą z ikonami wyglądającymi jak słabe cliparty czy znajdującymi się w najbardziej widocznych miejscach, dużymi logo prywatnych firm. Ostatecznie można dojść do wniosku, że wypoczywać będziemy w mieście producenta samochodów.

Plusem jest to, że informacje o Szczyrku udostępniane są w czterech językach (polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim). Minusem to, że w języku angielskim występuje mnóstwo niedociągnięć. Jedne kategorie (aktualności) pozostają w języku polskim. Inne zastępuje tajemnicza cyfra "1" i kolejne polskie słowa w rozwijanym menu. Tak samo jest w przypadku pozostałych języków.

I choć pod względem informacyjnym nie można witrynie miejscowości zbyt wiele zarzucić, to niestety prędzej się do niej zniechęcimy, niż zdobędziemy dzięki niej potrzebne nam informacje. Szkoda.

Zakopane

Strona internetowa ZakopanegoStrona internetowa Zakopanego fot. promocja.zakopane.pl

http://www.promocja.zakopane.pl/

Strona internetowa stolicy Tatr negatywnie zaskakuje na początku. Turysta dowiaduje się z niej, że nie miasto jest ważne, a jego biuro promocji. To do niego jesteśmy uparcie przekierowywani nawet po wpisaniu adresu www.zakopane.pl.

Samej stronie nie można zarzucić zbyt wiele, gdyż podobnie jak wymieniane powyżej (nie licząc Szczyrku), jest funkcjonalna i ładna w swej prostocie. Znajdziemy na niej absolutnie wszystkie potrzebne nam informacje, a nawet więcej. Wymieniane są tu - oprócz najważniejszych atrakcji - nawet pralnie, parkingi czy myjnie samochodowe. Sporym plusem jest także to, że miasto zwraca uwagę na niepełnosprawnych i wymienia te miejsca, które są dostosowane do ich potrzeb.

Strona internetowa Zakopanego jest także dostępna w jednym języku obcym - angielskim.

Zimowe WWW

Turysta wybierający się na urlop w góry może śmiało planować swoją wyprawę w oparciu o strony internetowe rodzimych miast. Te, które przejrzeliśmy pozwalały zdobyć w zasadzie wszystkie niezbędne informacje. Nie licząc Szczyrku były to dobre lub bardzo dobre projekty. Można więc śmiało powiedzieć, że "górskie WWW" jest już w XXI wieku. Teraz musi je jeszcze dogonić infrastruktura narciarska.

Więcej o: