CES 2012: Smok rośnie w telewizji - widzieliśmy "inteligentne" telewizory z układem Snapdragon [WIDEO]

Jednym z najciekawszych zastosowań zaawansowanego układu Snapdragon S4 okazuje się wykorzystanie go w nowoczesnych telewizorach

Amerykańska firma Qualcomm do niedawna znana była tylko nielicznym, choć z jej produktów korzystało bardzo wielu. Produkowała bowiem układy wykorzystywane w telefonach komórkowych, a odpowiadające m.in. za przesyłanie danych w sieciach.

Jednak od 2008 roku Qualcomm postanowił zaistnieć nieco szerzej i zaprezentował pierwszą serię układów Snapdragon. To rozwiązania typu System On a Chip (SOC) integrujące w jednym układzie scalonym szereg systemów elektronicznych odpowiedzialnych za różne funkcje - główne obliczenia, grafikę czy dekodowanie wideo. SOC wykorzystywane jest w smartfonach czy tabletach, a jednym z głównych konkurentów qualcommowego Snapdragona został układ NVidii Tegra.

 

Pod koniec zeszłego roku Qualcomm zaprezentował najnowszy system Snapdragon S4, a na targach CES 2012 pokazał, do czego można go użyć. Wśród najważniejszych wystąpień otwierających targi była prezentacja Paula Jacobsa, prezesa Qualcommu, który większość czasu poświęcił właśnie Snapdragonowi.

 

Do najciekawszych zastosowań nowego układu scalonego należy choćby użycie go w telewizorze, który powstał we współpracy z firmą Lenovo. Do tej pory technologie zwane Smart TV nie budziły większych emocji - telewizory wciąż służą głównie oglądaniu kolejnych programów, a dodatkowe funkcje internetowe pozostają taką ciekawostką, jaką niegdyś była telegazeta (pamiętacie to jeszcze?).

Lenovo ze Snapdragonem na pokładzie ma szanse nieco zmienić ten obraz. Czterordzeniowy układ Qualcomma taktowany procesorem 1,5 GHz to naprawdę bardzo wydajne stworzenie. Pokazano, jak nowy telewizor radzi sobie na przykład z wyświetlaniem pełnoekranowych gier, które prawdę mówiąc niewiele ustępują graficznie temu, co oferują współczesne konsole. Oczywiście zagorzali gracze śmiertelnie się oburzą - że grafika bardziej kanciasta, że tekstury gorsze. Ale to nie oni są adresatami tego rozwiązania. Telewizor Lenovo i inne urządzenia o podobnej wydajności pozwalają bez problemu zagrać tym, którym wcześniej taka rozrywka nie przyszłaby do głowy. Normalny telewidz dostaje bowiem od razu dwa piloty - jeden (prawie) klasyczny, drugi przypominający kontroler do konsoli.

Wystarczy kilka razy nacisnąć przycisk, by dopasowany do potrzeb telewizora system Android 4.0 pokazał listę gier i odpalił wskazany tytuł. Oba piloty wyposażone są w czujnik położenia podobny temu z konsoli Wii, więc gra w wirtualnego tenisa czy wyścigi jest banalnie prosta i dostępna dla każdego.

 

Jeśli kogoś nie przekonają gry, ma do wyboru proste łączenie między telewizorem a tabletem, szybki dostęp do Internetu, plików wideo, serwisów społecznościowych czy wideokonferencji. Obsługa telewizora jest o tyle wygodniejsza, że potrafi on rozpoznawać polecenia głosowe oraz odróżnia twarze różnych użytkowników dostosowując interfejs do ich upodobań.

 

Czy to wszystko wystarczy, by przekonać ludzi do Smart TV? Trudno powiedzieć, bo użytkownicy są jednak bardzo konserwatywni i najbardziej uwielbiają proste siedzenie na kanapie i przełączanie programów. Trzeba jednak przyznać, że takie podejście do nowoczesnych telewizorów, jakie pokazano na prezentacji Qualcomma jest jednym z niewielu, które ma szanse się przyjąć.

Zapraszamy do galerii zdjęć telewizora >>

Więcej o: