CES 2012: Obiedzie, zrób się sam...

Targi CES 2012 to nie tylko ultrabooki, smartfony i supercienkie telewizory, ale także inteligentne sprzęty AGD. Choć jeszcze nie są one w stanie samodzielnie przygotować obiadu, to maja nam w tym solidnie pomóc.

W bajce, po wypowiedzeniu zaklęcia, magiczny stoliczek sam nakrywał się do obiadu i serwował właścicielowi smakowite dania. Takiego cudownego mebla na CES 2012 nie pokazano. Nie zabrakło jednak sprzętów AGD, które mają nam pomóc w zarządzaniu domowymi zapasami, a także w przygotowaniu posiłków.

Takimi sprzętami AGD pochwaliło się, na przykład LG, które na CES 2012 zaprezentowało nową generację urządzeń z serii Smart Thinq. Na stoisku firmy znaleźliśmy m.in. lodówkę z wbudowanym ekranem dotykowym oraz piekarnik, które można podłączyć do domowej sieci WiFi.

Integralnym elementem systemu jest oczywiście smartfon (...oczywiście LG), za pomocą którego można zeskanować rachunek ze sklepu spożywczego. Po kliknięciu "wyślij", dane o kupionych rzeczach - ich ilości oraz terminie przydatności do spożycia - trafią z telefonu do pamięci lodówki. Potem wystarczy (niestety ręcznie) uporządkować produkty na półkach lodówki i zamrażarki. Produkty do pamięci lodówki można też wprowadzać przez skanowanie kodów kreskowych lub przez wybieranie produktów z listy zapisanej w pamięci lodówki. Z poziomu telefonu w każdej chwili można sprawdzić, co znajduje się w lodówce, a z poziomu lodówki - przesłać listę zakupów.

Choć lodówka LG sama nie przygotuje obiadu czy kolacji, może nam polecić smakowite przepisy. Wystarczy tylko wybrać składniki, z których chcemy przygotować potrawę, a komputer chłodziarki zaprezentuje nam przepisy zawierające określone ingrediencje. Jeśli wykonanie dania, np. pieczonego kurczaka, wymaga użycia piekarnika, możemy przesłać z lodówki do piekarnika rozkaz, by ten nagrzał się do odpowiedniej temperatury.

Nowością w inteligentnej lodówce LG jest aplikacja "Health Manager", która podpowie przepisy dopasowane do naszego wieku, płci aktywności oraz wagi (czytaj - nadmiernej wagi). Oczywiście lodówka ma także funkcje pokazywania zdjęć czy przyklejania wirtualnych karteczek z wiadomościami, tzw. post-it. Niestety, choć podsunęła nam przepis na kurczaka, lodówka nie udzieliła odpowiedzi na pytanie o cenę i datę sklepowej premiery.

Do rodziny "inteligentnych" sprzętów AGD należy także pralka (możemy nią sterować za pomocą telefonu komórkowego tak, by np. skończyła prace akurat gdy wrócimy do domu i będziemy mogli rozwiesić mokre rzeczy) oraz robo-odkurzacz Hom-Bot. Zarówno lodówka, jak i pralka czy piekarnik, posiadają funkcje "Smart Diagnosis", która ma pomóc w znalezieniu przyczyny usterki.

Jeszcze jedną ciekawostką, jaka wypatrzyliśmy na stoisku LG była szafa do pielęgnacji ubrań, która umożliwia odświeżanie odzieży, usuwanie przykrych zapachów czy wygładzanie zagnieceń. Jeśli do tego jeszcze prasuje, kupujemy bez namysłu.

Myślące AGD na CESie zaprezentowała także firma Samsung. Nowy model inteligentnej lodówki Samsunga posiada 10 calowy, pojemnościowy ekran LCD, za pomocą którego możemy kontrolować znajdujące się w środku zapasy czy przeszukiwać bazę przepisów. Lodówka posiada także funkcje kalendarza (można go synchronizować z Google Calendar) oraz notatek.

Więcej o: