Chrome wyprzedził w Polsce Internet Explorera

Długo pięła się w górę i była trzecią przeglądarką. Jednak w końcu według rankingu grup przeglądarek Google Chrome przegoniła Internet Explorera i jest teraz drugą używaną w Polsce przeglądarką internetową.

Internet Explorer to bezapelacyjnie najbardziej znana przeglądarka, choć niekoniecznie najlepsza. Dostarczana razem z systemem Windows znajduje się nawet na komputerach, które nigdy nie były podłączone do internetu i często jest pierwszym wyborem początkującego internauty. Każdy chyba kojarzy charakterystyczne niebieskie E na pulpicie.

Przeglądarka Microsoftu była była jednak wielokrotnie obiektem krytyki jako produkt zawierający błędy, a przede wszystkim luki, które mogą zagrozić bezpieczeństwu danych użytkownika. Mimo tego, według rankingu grup przeglądarek opartego o badania internetu gemiusTraffic do marca 2009 r. Internet Explorer był też najpopularniejszym programem używanym przez polskich internautów - został jednak wyprzedzony przez Firefoksa firmy Mozilla.  W tamtym okresie z każdej z nich wykonano nieco ponad 45% odsłon polskich witryn. Z przeglądarki Google Chrome, która zadebiutowała we wrześniu 2008 r., wykonywano niecały 1% odsłon.

W ciągu następnych niecałych 4 lat popularność produktu Google stopniowo rosła, zaś przeglądarka Microsoftu traciła udział w rynku. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy Chrome wyprzedził Explorera.  Otwarto z niego 21,97% witryn, zaś z Internet Explorera 21,70%. Na razie to symboliczne zwycięstwo, ale trwający trend spadkowy przeglądarki Microsoftu sprawia, że możemy się spodziewać, iż ta różnica jeszcze się pogłębi. Tymczasem Firefox pozostaje od kilku lat pozostaje na podobnym poziomie ok. 45% odsłon.

Ranking grup przeglądarek uwzględnia programu używane przez internautów łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami. Jest tworzony na podstawie liczby odsłon stron uwzględnionych w badaniu gemiusTraffic. Jako odsłonę należy rozumieć zdarzenie polegające na wyświetleniu strony z poprawnie wykonującym się skryptem badania gemiusTraffic. Przy interpretacji rankingu należy też pamiętać, że część internautów używa kilku przeglądarek.

Na bieżąco aktualizowany ranking grup przeglądarek znajdziecie w tym miejscu .

Więcej o: