1% Androidów 4.0 to sukces, a 3,4% Androida 3.0 to porażka

Google podzieliło się statystykami dotyczącymi systemu Android, jaki zainstalowany jest na rozmaitych urządzeniach. Raport zawiera zaskakujące dane dotyczące najnowszych wersji systemu. 

Okazuje się, że najnowsza wersja - Android 4.0 Ice Cream Sandwich - jest już obecna na 1% urządzeń. Biorąc pod uwagę, że dostępna jest zaledwie od października 2011 i jedyny telefon,wydany z nowym systemem to Samsung Galaxy Nexus. Oczywiście wielu użytkowników dokonało nieoficjalnej przesiadki na 4.0 we własnym zakresie.

Jaka wersja systemu Android wykorzystywana jest na różnych urządzeniach?Jaka wersja systemu Android wykorzystywana jest na różnych urządzeniach? fot. developer.android.com

Tymczasem za przegranego można uznać Androida 3.0 HoneyComb. Zadebiutował w lutym 2011 r. razem z tabletem Motorola XOOM i miał być wielką nadzieję Google na podbicie rynku tabletów. Jako dostosowany do większych ekranów miał być nawet konkurencją dla iOS. Jednak po roku korzysta z niego oraz wersji 3.1 i 3.2 zaledwie 3,4% urządzeń. Na pewno wpływ na to ma zalew rynku przez chińskie ( i nie tylko - polskie także ) tablety wyposażonych w system 2.3.3. Nie został on przewidziany do instalowania na tabletach, jednak Androida 3.0 Google udostępnia bardzo oszczędnie. Dlatego producenci, którzy nie mają do niego dostępu korzystają ze starszych wersji. Nie dziwi więc, że rozmaite wersje Androida 2.3.3 - 2.3.7 są na największej liczbie urządzeń - nie tylko na najnowszych smartfonach, ale też dużej części tabletów.

Rozkład wykorzystania różnych wersji systemu AndroidRozkład wykorzystania różnych wersji systemu Android fot. developer.android.com

Więcej o: