W Windows 8 nie będzie przycisku Start - mamy potwierdzenie

Był z nami przez 17 lat i aż trudno uwierzyć, że teraz go zabraknie. Uczcijmy jego pamięć

Niestety. Smutne wiadomości, o których donosiliśmy jakiś czas temu znalazły potwierdzenie. Po 17 latach nasz towarzysz i wierny pomocnik, dobrze znany z systemu Windows przycisk Start odszedł od nas. A właściwie nie tyle odszedł, co został niecnie nam odebrany okrutną decyzją swego rodzica, Microsoftu. Tak - w nadchodzących Windows 8 próżno szukać będziemy starego druha, dotąd wiernie oczekującego w lewym dolnym narożniku ekranu na każde nasze skinienie. Przycisku Start w Windows 8 już nie będzie. Dowodzi tego zdjęcie, które pojawiło się w sieci - pochodzący z developerskiej wersji system zrzut ekranu pokazuje pasek z programami, którego lewa krawędź wygląda tak smutno i pusto.

Windows 8 bez przycisku StartWindows 8 bez przycisku Start Windows 8

Skąd ta dramatyczna zmiana? Choć trudno w to uwierzyć, ponoć mało kto go używał. Tak przynajmniej twierdził Microsoft podając, że wraz z pojawieniem się Windows 7 aż 11%użytkowników przestało używać przycisku Start.

Gdy po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o nadchodzących zmianach zapytaliśmy, czy korzystacie z owego elementu windowsów. W naszej ankiecie wzięło udział ponad siedem tysięcy osób, z których 66 procent wyznało, że co dzień ma kontakt ze Startem, a aż 25% przyznało się, że dotyka go nawet kilka razy dziennie. Zaledwie 10% twierdziło, że nie ma z nim nic wspólnego.

Czy używasz przycisku Start?Czy używasz przycisku Start? Czy używasz przycisku Start?

Tym razem uzasadnienie ma być nieco inne - ponoć pozbycie się małego przycisku ma sprawić, że nowy system będzie lepiej działał na platformach takich jak tablety. Co ciekawe w klasycznych komputerach przesunięcie kursora do lewego dolnego rogu ma nadal wywoływać menu zbliżone do tego, jakie dziś kryje się pod naszym ulubionym Startem. Gdzie tu sens? Hm...

Ale cóż - decyzja Microsoftu wdaje się być ostateczna. Z tym większym żalem, tęsknotą i nostalgia przypominamy sobie film, który przed 17 laty poświęcono naszemu przyjacielowi. Wtedy jeszcze rodzic go kochał... Żegnaj Starcie - rzucamy do twego grobu garść bitów.

 
Więcej o: