Google doodle dziś w tonacji operowej na urodziny Gioacchino Rossiniego

Dzisiejszy Google doodle jest złożony, jak rzadko. Nie dość, że ma podwójne znaczenie, to jeszcze zawiera błąd niezręczność

220. rocznica urodzin  Gioacchino Rossiniego to piękna okazja, by ozdobić logo Google. Rossini, wiadomo, twórca oper takich jak "Cyrulik sewilski" czy "Wilhelm Tell". Mamy więc w doodle'u operę - to widać po śpiewaczce. Ale to dopiero początek zabawy. Po lewej łapie śpiewaczki z naburmuszoną miną siedzi na obrotowym fotelu żabsko o namydlonej gębie. To niewątpliwie ślad sewilskiego cyrulika. Dalej mamy żabę w stroju Wilhelma Tella. Jasna sprawa. Ale w łapie trzyma lusterko. Kolejnej opery Rossiniego - "Kopciuszka"? Nie, raczej Królewna Śnieżka. No ale takiego dzieła Rossiniego nie znamy. Skąd więc to lusterko? Jakieś sugestie?

Co jeszcze? Znawca Rossiniego ze mnie żaden, więc kilka tropów na pewno ominąłem. Jeśli jakiś znajdziecie - piszcie w komentarzach.

Idźmy dalej. Czemu żaby? Rossini chyba nie zrobił żabiej opery. A jaki dziś mamy dzień? 29 lutego. To nieomylny znak, że trwa właśnie rok przestępny. Z angielska "leap year", a 29 lutego to "leap day". Leap to skok - mocno kojarzony z żabim skokiem. Mamy więc wyraźnie skaczącą żabią śpiewaczkę. Uff...

[AKTUALIZACJA]

---

W języku polskim można spotkać dwie pisownie imienia Rossiniego. Najwyraźniej jednak popularniejsza jest ta, w której występują dwie litery 'c' - jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Google w Polsce "korekta pisowni w Google działa na podstawie statystycznego występowania danego słowa / słów".

Dziwnie wygląda sytuacja, kiedy Google poprawia sam siebie.

---

No i jeszcze drobna wpadka. Otóż w polskiej wersji Google po kliknięciu na logo trafiamy na stronę, gdzie Google wyszukuje hasło "Gioachino Rossini". I czym prędzej sam siebie poprawia, bo imię kompozytora pisze się przez dwa "c" - Gioacchino Rossini. Tu najwyraźniej komuś trafiła się literówka. Inny, bardziej makabryczny błąd zdarzył się przy poprzednim, walentynkowym Google doodle .

Błąd w Google doodleBłąd w Google doodle fot. Google

Więcej o: