Jedna premiera iPada, a tyle emocji

Waszym zdaniem: iPad jest o tyle ważny, o ile będzie w Polsce i będzie nadawać się do pracy. A poza tym jest "emejzing", "bezużyteczny" lub "znakomity".

Ciekawa sprawa, że nikt nie przechodzi koło produktów Apple obojętnie. Gadżety z jabłkiem na obudowie albo chcemy mieć, albo nienawidzimy.

Niedawna premiera nowego iPada wywołała, jak zwykle, wiele emocji. W komentarzach pod naszym tekstem podsumowującym konferencję Apple do momentu pisania tego tekstu umieściliście 132 komentarze. I nie znajdziemy wśród nich zbyt wielu umiarkowanych opinii . Są albo pełne uwielbienia, albo ociekają jadem. Postanowiliśmy sprawdzić, co naprawdę większość z Was sądzi o nowym iPadzie. Tym razem nie odwołaliśmy się do sprawdzonej formuły " Waszym Zdaniem " (rozbudowany sondaż), lecz postanowiliśmy wykorzystać opinie, które sami nam przedstawiliście w komentarzach. Przeanalizował je mechanizm , który z Waszych wpisów stworzył chmurę tagów. Wynik obarczony może być marginesem błędu i nie jest badaniem statystycznym ; ale zarazem jest bardzo ciekawy.

Efekty? Ze wszystkich słów których użyliście najczęściej powtarzały się te najbardziej typowe, "Apple", "iPad", "nowy", "działa".

Zobacz wideo

Dokonaliśmy więc selekcji fraz i wycięliśmy wszystkie te, które najczęściej się powtarzały, ale nie wnosiły wiele do dyskusji (w końcu wiadomo, że rozmawiamy o iPadzie, nowym tablecie Apple). Tu już robi się bardziej czytelnie - najważniejsze dla Was jest, aby tablet dostępny był w Polsce i by dawał możliwość "normalnej" pracy . Widmo ery "post-PC" może i gdzieś krąży nad Europą, ale nad Polskę jeszcze chyba nie dotarło (wszystkie etapy selekcji słów i ich wyniki znajdziecie w galerii ) .

Wasze zdanie o nowym iPadzieWasze zdanie o nowym iPadzie Fot. Wordle

Jeśli chodzi o cechy sprzętu, to najwięcej uwagi przykładaliście do wyświetlacza i jego rozdzielczości.

W dalszym ciągu nie oddaje to jednak jeszcze odczuć, jakie widoczne były po premierze nowego iPada. Te widać dopiero na ostatniej planszy. Tu próbka słów była już bardzo mocno okrojona , ale pozostały w niej te, które były najbardziej nacechowane emocjonalnie. I co nam wyszło?

"Emejzing", "fap", "rewolucja" , "kultowy", "niechęć", "zawiść".

Wynik raczej zerojedynkowy i trochę smutny. Pozostaje tylko pytanie, czy odległy od prawdy.

Wasze zdanie o nowym iPadzieWasze zdanie o nowym iPadzie Fot. Wordle

Więcej o: