Co to jest rzeczywistość rozszerzona?

Nowoczesny smartfon, a na jego dużym, dotykowym ekranie obraz z kamery umieszczonej z tyłu urządzenia. Obraz wzbogacony o dodatkowe informacje - chmurki z recenzjami restauracji, strzałki pokazujące drogę do najbliższej stacji metra, wirtualne tabliczki "przyczepione" do okien mieszkań na wynajem. To kolejna warstwa rzeczywistości, nałożona na te, które widzimy gołym okiem. Bogatsza o pobierane z internetu dane. Wystarczy podnieść komórkę na wysokość wzroku, by dowiedzieć się więcej na temat miejsc wokół.

Mogą to być w zasadzie dowolne treści. Od prognozy pogody na tle pięknej łąki, przez tłumaczenia pokazywane na ekranie smartfona wycelowanego w tekst w obcym języku, aż do opisów, historii dzieł sztuki w muzeum. Zdobywanie tych informacji wymaga posłużenia się dodatkowym urządzeniem elektronicznym, takim jak trzymany w ręce smartfon, czy zaprezentowane świeżo okulary Google . Mając je przed oczami, widzimy obraz rzeczywistego świata, a na nim treści generowane przez urządzenie, aplikację.

 

Jedna z bardziej popularnych definicji rozszerzonej rzeczywistości mówi, że jest to technologia, która łączy w sobie świat realny i rzeczywistość wirtualną, jest interaktywna i działa w czasie rzeczywistym, a jednocześnie oferuje swobodę ruchów w trzech wymiarach. Definicję autorstwa doktora Ronalda Azumy można uznać za dobrą i kompletną.

Rzeczywistość rozszerzona od GoogleRzeczywistość rozszerzona od Google fot. thinkingfluidly.com

Do czego to służy?

Gdzie można wykorzystywać rzeczywistość rozszerzoną? Łatwiej spytać, gdzie nie można?! Choć technologia nie jest jeszcze tak powszechnie używana jak komputery osobiste czy smartfony, to z roku na rok przybywa interesujących rozwiązań wykorzystujących ją. O wielu z nich piszemy zresztą na łamach Technologii.

Turyści mogą dzięki niej zobaczyć jakie filmy kręcono w miejscu, które odwiedzają , a miasto w Szwajcarii zamienia jeden ze swoich parków w prawdziwą dżunglę, którą można nie tylko podziwiać za pomocą wzroku, ale i słuchu. W tym przypadku system składa się z wirtualnego hełmu wyposażonego w kamerę, słuchawki i mikrofon, laptopa sprzężonego z bardzo precyzyjnym modułem GPS, oraz kilkoma czujnikami zbierającymi dane na temat aktywności organizmu użytkownika, a także z myszy komputerowej montowanej na palcu.

Rozszerzona rzeczywistość może również uprościć i uprzyjemnić wykonywane codziennie czynności takie jak sprzątanie mieszkania, układanie posiadanych rzeczy na właściwych miejscach . Wielbiciele zakupów mogą dzięki niej przymierzać przedmioty (biżuterię czy ubrania) zanim udadzą się do sklepu. Prostym projektem " wirtualnej przymierzalni ubrań " jakiś czas temu chwali się zresztą Polacy.

Rzeczywistość rozszerzona pomoże pilotom lądować przy złej pogodzieRzeczywistość rozszerzona pomoże pilotom lądować przy złej pogodzie Fot. Smartplanet

Oczywiście dla tej technologii znaleźć można także o wiele poważniejsze zastosowania. W niedalekiej przyszłości, piloci mogą dzięki niej podchodzić do lądowania w złych warunkach atmosferycznych . Rozszerzona rzeczywistość przydaje się (i jest już wykorzystywana) w motoryzacji. Najważniejsze informacje potrzebne kierowcy nakładane są bezpośrednio na przednią szybę samochodu.

Takie rozwiązanie jest już wykorzystywane w droższych autach, a niedawno opisywaliśmy rodzime rozwiązanie (GPS funkcjonujący w rozszerzonej rzeczywistości), które wygrało międzynarodowy konkurs . Rozszerzona rzeczywistość w przyszłości ma też pomagać w leczeniu astronautów . Można więc powiedzieć, że jej zastosowania ogranicza tylko ludzka wyobraźnia.

Jeśli sami chcemy przetestować możliwości rozszerzonej rzeczywistości, to polecamy nasze krótkie zestawienie, w którym wymieniamy najbardziej pomysłowe, popularne aplikacje AR dla smartfonów działających pod kontrolą Androida .

Augmented Reality CinemaAugmented Reality Cinema fot. YouTube

Więcej o: