Mogą to być w zasadzie dowolne treści. Od prognozy pogody na tle pięknej łąki, przez tłumaczenia pokazywane na ekranie smartfona wycelowanego w tekst w obcym języku, aż do opisów, historii dzieł sztuki w muzeum. Zdobywanie tych informacji wymaga posłużenia się dodatkowym urządzeniem elektronicznym, takim jak trzymany w ręce smartfon, czy zaprezentowane świeżo okulary Google . Mając je przed oczami, widzimy obraz rzeczywistego świata, a na nim treści generowane przez urządzenie, aplikację.
Jedna z bardziej popularnych definicji rozszerzonej rzeczywistości mówi, że jest to technologia, która łączy w sobie świat realny i rzeczywistość wirtualną, jest interaktywna i działa w czasie rzeczywistym, a jednocześnie oferuje swobodę ruchów w trzech wymiarach. Definicję autorstwa doktora Ronalda Azumy można uznać za dobrą i kompletną.
Rzeczywistość rozszerzona od Google fot. thinkingfluidly.com
Gdzie można wykorzystywać rzeczywistość rozszerzoną? Łatwiej spytać, gdzie nie można?! Choć technologia nie jest jeszcze tak powszechnie używana jak komputery osobiste czy smartfony, to z roku na rok przybywa interesujących rozwiązań wykorzystujących ją. O wielu z nich piszemy zresztą na łamach Technologii.
Turyści mogą dzięki niej zobaczyć jakie filmy kręcono w miejscu, które odwiedzają , a miasto w Szwajcarii zamienia jeden ze swoich parków w prawdziwą dżunglę, którą można nie tylko podziwiać za pomocą wzroku, ale i słuchu. W tym przypadku system składa się z wirtualnego hełmu wyposażonego w kamerę, słuchawki i mikrofon, laptopa sprzężonego z bardzo precyzyjnym modułem GPS, oraz kilkoma czujnikami zbierającymi dane na temat aktywności organizmu użytkownika, a także z myszy komputerowej montowanej na palcu.
Rozszerzona rzeczywistość może również uprościć i uprzyjemnić wykonywane codziennie czynności takie jak sprzątanie mieszkania, układanie posiadanych rzeczy na właściwych miejscach . Wielbiciele zakupów mogą dzięki niej przymierzać przedmioty (biżuterię czy ubrania) zanim udadzą się do sklepu. Prostym projektem " wirtualnej przymierzalni ubrań " jakiś czas temu chwali się zresztą Polacy.
Rzeczywistość rozszerzona pomoże pilotom lądować przy złej pogodzie Fot. Smartplanet
Oczywiście dla tej technologii znaleźć można także o wiele poważniejsze zastosowania. W niedalekiej przyszłości, piloci mogą dzięki niej podchodzić do lądowania w złych warunkach atmosferycznych . Rozszerzona rzeczywistość przydaje się (i jest już wykorzystywana) w motoryzacji. Najważniejsze informacje potrzebne kierowcy nakładane są bezpośrednio na przednią szybę samochodu.
Takie rozwiązanie jest już wykorzystywane w droższych autach, a niedawno opisywaliśmy rodzime rozwiązanie (GPS funkcjonujący w rozszerzonej rzeczywistości), które wygrało międzynarodowy konkurs . Rozszerzona rzeczywistość w przyszłości ma też pomagać w leczeniu astronautów . Można więc powiedzieć, że jej zastosowania ogranicza tylko ludzka wyobraźnia.
Jeśli sami chcemy przetestować możliwości rozszerzonej rzeczywistości, to polecamy nasze krótkie zestawienie, w którym wymieniamy najbardziej pomysłowe, popularne aplikacje AR dla smartfonów działających pod kontrolą Androida .
Augmented Reality Cinema fot. YouTube