Inteligentny piasek, czyli klocki LEGO przyszłości

Czy dzięki inteligentnemu piaskowi będzie można stworzyć replikę dowolnego obiektu na świecie?

Grupa naukowców z MIT pracuje właśnie nad projektem "inteligentnego piasku", który tak naprawdę jest wieloma maluteńkimi robotami. Jeśli zanurzyć w nich dowolny obiekt, będą w stanie wykryć jego kształt oraz stworzyć jego perfekcyjną replikę w dowolnej skali.

W jaki sposób to działa? Roboty - piasek - najpierw komunikują się ze sobą, by wykryć kształt obiektu, który otaczają. Następnie zapamiętują te dane i są w stanie stworzyć jego replikę z osobnej "kupki piasku". Co najlepsze, w dowolnym momencie można tak uformowane ziarenka "rozłączyć" i wykorzystać ponownie od początku. Najlepiej prezentuje to ten filmik (na razie na przykładzie kształtu 2D):

 

W jaki sposób można to wykorzystać w życiu? Załóżmy, że chcecie zbić szafę z IKEI, ale zgubiliście jedną - kluczową - śrubkę. Zanurzacie więc w inteligentnym piasku inną taką samą i - voila - macie gotową replikę.

Na razie jednak naukowcy pracują nad robotami o wiele większymi niż piasek, będącymi 10-milimetrowymi kostkami. Najtrudniejszą częścią zadania będzie właśnie zminiaturyzowanie ich do wielkości maleńkich ziarenek. Nie jest to jednak niemożliwe. Życzymy powodzenia.

[za treehugger ]

Więcej o: