Nokia nie ma w Europie szans w starciu z iPhonem i Androidem?

Europejscy operatorzy twierdzą zgodnie, że mimo szczerych chęci Nokia Lumia nie jest w stanie konkurować z serią Galaxy Samsunga i iPhone Apple'a.

Czterech największych operatorów w Europie stwierdziło, że sprzedaż Lumii, od jej debiutu w grudniu 2011 roku nie nastraja optymistycznie. Tym bardziej jeśli Nokia miała nadzieję na odzyskanie pozycji na rynku. Sukcesu nie zagwarantował także mariaż z Microsoftem. Jak stwierdził przedstawiciel jednego z operatorów, Windows nadal kojarzy się z komputerami, a nie telefonami:

Nikt nie przychodzi do sklepu i pyta o telefon z Windows Phone. [...] Gdyby Lumie, z tymi samymi podzespołami działały w oparciu o Androida a nie Windows, o wiele łatwiej byłoby je sprzedać.

Niektórzy operatorzy, jak podaje Reuters, twierdzą dodatkowo, że Lumie są za drogie jak na technologie, które oferują.

Fiński producent toczy także ciężki bój na amerykańskim rynku, na który niedawno trafiła Lumia 900. AT&T, tamtejszy operator przyznał, że na początku popyt był spory.

Mimo to, popularne ostatnio agencje ratingowe - w tym Moody's i Standard & Poor's - dają Nokii bardzo niskie noty. Cena akcji fińskiego producenta spadła zaś ostatnio do najgorszego w ostatnich 15 latach poziomu.

Mimo nie najlepszej sprzedaży aparatów Nokii wzmocnienie pozycji fińskiego koncernu w pewnym sensie leży w interesie operatorów, jak stwierdzili eksperci. Nokia stanowi bowiem poważną alternatywę dla produktów Apple i Samsunga (z Androidem). Operatorzy boją się natomiast zmonopolizowania rynku telefonów komórkowych przez te dwie ostatnie firmy. Dlaczego? W USA bowiem, według danych agencji Gartner, operatorzy kupują aż 90%, a w Europie od 50% do 70% telefonów... zanim trafią one wraz z umowami abonamentowymi do klientów końcowych. Alternatywa w postaci Nokii gwarantuje zaś zachowanie aktualnego poziomu cen i oddala ryzyko manipulacji ze strony liderów rynku.

Z drugiej strony, jak powiedział Reutersowi przedstawiciel jednego z operatorów, Microsoft mógłby pomóc promować telefony Nokii z WP7, gdyby tylko zechciał. Firma nie narzeka bowiem na brak gotówki.

W Polsce Lumie 710 i 800 osiągnęły już natomiast poziom analogicznie - 1 i 49 złotych. Można taniej?

Więcej o: