Oracle spiera się z Google o Androida

Nikt nie przewidział, że trzecia wojna światowa rozegra się na patenty - szanse na to rosną z każdą chwilą.

O sprawie pisaliśmy już ponad rok temu - Oracle pozywa Google za bezprawne wykorzystanie Javy w Androidzie:

Java została stworzona w firmie Sun Microsystems, kupionej dwa lata temu przez Oracle. ten język programowania jest teraz podstawowym środowiskiem tworzenia aplikacji internetowych. W oparciu o Javę, firma Google stworzyła Dalvik, czyli środowisko programistyczne w którym funkcjonują aplikacje tworzone dla systemu Android. W pozwie Oracle domaga się odszkodowania za naruszenia siedmiu patentów dotyczących Javy, jakie miały zajść przy tworzeniu Dalvika. Przedstawiono też dokumenty twierdzące, że Google skopiowało fragmenty Javy do kodu Dalvika. Jako rekompensaty, Oracle domaga się połowy wszystkich dochodów związanych z urządzeniami z systemem Android, także połowy dochodów z reklam wyświetlanych na tych urządzeniach.

Pierwszy dzień sprawy mamy już za sobą. Starczyło tylko czasu na złożenie oświadczeń przez Oracle, w których zaznacza, że Google musiało wiedzieć o konieczności zdobycia licencji na Javę, by móc wykorzystać ją w swoim Androidzie. To nie jest dobry znak dla Google, ale także dla innych deweloperów, którzy w przyszłości mogliby chcieć wykorzystać jakiś kod dostępny na zasadach open-source.

Linia obrony Google będzie pewnie usiłowała podkreślić, że wybrało samodzielnie tylko niektóre porcje kodu, o których wiedziało, że są darmowe i w domenie publicznej. Firma wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do otwartych standardów, a Androida również udostępnia deweloperom za darmo, jednak i tak zarabia np. na sklepie z aplikacjami i reklamach.

Oracle chciałoby, żeby na przyszłość objąć ochroną cały język programowania.

[ Androidapps.com ]

Więcej o: