W 2010 roku Google straciło na Androidzie spore pieniądze

Spór patentowy pomiędzy Oracle i Google wciąż trwa, przyciągając uwagę prawników na całym świecie. Sprawę śledzą jednak nie tylko oni, ponieważ raz na jakiś czas z procesu sądowego wypływają interesujące szczegóły dotyczące działalności obu firm spoza sfery prawnej.

Niedawno dowiedzieliśmy się na przykład, że Oracle chciało wkroczyć na rynek smartfonów , zaś Google znacznie przeceniło sprzedaż tabletów z Androidem . Teraz światło dzienne ujrzała informacja, iż w 2010 roku Android, mobilny OS sieciowego potentata, wcale nie był zyskowny. Sędzia, który ujawnił tę informację, powołał się na wewnętrzny dokument Google, lecz nie podał żadnych konkretnych danych. Zdradził jedynie, że gigant z Mountain View tracił na Androidzie w każdym kwartale 2010 r., co złożyło się łącznie na naprawdę dużą roczną stratę netto. System przyniósł stratę pomimo faktu, że w I kwartale 2010 r. wygenerował 97,7 mln dolarów przychodu.

Dane te są o tyle ciekawe, że Google nie udostępnia publicznie wyników finansowych związanych z Androidem. Z innego dokumentu ujawnionego na rozprawie wynika, że Google w tym roku powinno zarobić na Androidzie 248 mln, a w przyszłym - 548 mln dolarów. Wygląda więc na to, że początki Androida były trudne, ale Google wyszło już ze swoim OS-em na prostą.

[Za: BGR ]

dane dostarcza:

embed
Więcej o: