Znamy oficjalną nazwę następcy Internet Explorera. Już nie "Project Spartan"

W Windows 10, systemie, który trafi do użytkowników już latem, domyślną przeglądarką nie będzie już Internet Explorer. Na wczorajszej konferencji Build 2015 podano oficjalną nazwę nowej przeglądarki. Project Spartan był tylko terminem roboczym.
Zobacz wideo

Nowa przeglądarka internetowa, która znajdzie się w Windows 10, to Microsoft Edge. Ma być dostępna na wszystkich urządzeniach z systemem Microsoftu - komputerach, tabletach i smartfonach.

Edge będzie przeglądarką domyślną. Nieliczni fani Internet Explorera nie zostaną jednak pozbawieni dostępu do przeglądarki  - ta również będzie dostępna w Windows 10.

Twoje ulubione rozszerzenia w Edge?

Microsoft zapowiedział, że deweloperzy będą mieli bardzo mało pracy z przeniesieniem rozszerzeń tworzonych na Chrome i Firefoxa do Edge. Oznacza to, że biblioteka dodatków, od której przecież może zależeć sukces nowej przeglądarki, ma szansę bardzo szybko się rozszerzyć się o nasze ulubione pozycje.

Najważniejsze nowości Edge

Integracja z Cortaną. Wirtualna asystentka Microsoftu ma być mocno zintegrowana z przeglądarką. Oznacza to kilka rzeczy: Cortana będzie w stanie reagować na polecenia w stylu "Wyślij e-mailem linki do przeglądanych dzisiaj stron", będzie "wiedzieć", czego w sieci szukaliśmy i te informacje wykorzysta, kiedy zażądamy od niej jakichś danych. Cortana ma też asystować podczas zwykłego wyszukiwania danych na komputerze. Warto pamiętać, że ta funkcja może być dostępna wyłącznie dla mieszkańców USA.

Zaznacz i wyślij. Project Spartan pozwala tworzyć różnego rodzaju notatki bezpośrednio na ekranie i dzielić się z nimi. Microsoft wychodzi z założenia, że z przeglądarki będziemy korzystać na urządzeniu dotykowym. W takim razie bardzo naturalnym gestem ma być zakreślenie jakiegoś artykułu na ekranie. Taki zaznaczony materiał można opatrzyć notką i wysłać e-mailem lub przy użyciu Facebooka.

Łatwiejsze czytanie. Nowa przeglądarka Microsoftu ma też nam pomóc nam w wygodniejszym czytaniu. Mają temu służyć dwie funkcje. Reading List pozwala gromadzić różnego rodzaju dokumenty jak PDF na specjalnej liście. Zamiast tworzyć zakładki z linkami do dokumentów w sieci będziemy mogli więc umieścić je na przeznaczonej do tego liście. Druga funkcja to Reading View - tryb przeglądarki, który wyświetla głównie tekst usuwają elementy mobilne, zdjęcia itp.

Nowy silnik. Project Spartan ma być wygodniejszy od konkurencyjnych przeglądarek dzięki nowemu silnikowi renderującemu obraz. Microsoft określa to w prosty sposób: "Strony po prostu będą działać", czyli wyświetlać się szybko. Tak naprawdę to właśnie ta funkcja, a nie poprzednie, będzie najważniejszym kryterium dla większości użytkowników.

Edge - zwiastun zmian

Przeglądarka będzie dostępna na wszystkie urządzenia z Windows 10 - komputery, tablety i smartfony. Właśnie to najlepiej obrazuje zmiany, jakich ma dokonać Windows 10 - system najbardziej uniwersalny, jednolity, spójny bez względu na rodzaj urządzenia. Idea "Jednego Windows" nakreślona przez Satyę Nadellę w zeszłym roku, jest wcielana w życie. Możemy mieć pewność, że Windows 10 okaże się świetnym systemem jeśli chodzi o komputery stacjonarne. Czy jednak bardziej ambitny cel jak wzrost popularności systemu Microsoft na urządzeniach mobilnych jest możliwy do osiągnięcia? Przekonamy się latem.

Więcej o: