Samsung blokuje aktualizacje Windows? Mamy dementi!

W wielu serwisach internetowych pojawiły się doniesienia o tym, że Samsung za pomocą specjalnej aplikacji blokuje użytkownikom komputerów pobieranie aktualizacji Windows. Ktoś wyciągnął chyba zbyt pochopne wnioski opierając się tylko na nazwie aplikacji...

Serwis Next To Web alarmował wczoraj, że Samsung blokuje możliwość aktualizowania systemu Windows. Niektórzy użytkownicy odkryli bowiem na swoich maszynach plik o nazwie "Disable_Windowsupdate.exe".

Wyciągnięto z tego następujące wnioski: Samsung naraża użytkowników na ataki cyberprzestępców, bo wyłącza im możliwość pobierania łatek. Business Insider pisał nawet, że wyżej wymieniona aplikacja "jest pobierana po cichu".

W mediach pojawiły się też wyjaśnienia jednego z pracowników Samsunga. Wedle nich blokowanie aktualizacji Windows miałoby być wymuszane po to, by nie występowały problemy na przykład ze sterownikami, które z nową wersją Windows mogłyby nie działać prawidłowo.

Ćwierć prawdy

Postanowiliśmy sprawdzić powyższe doniesienia. Okazują się w zasadzie całkowicie bezpodstawne. Przedstawiciele Samsunga wyjaśnili nam, że plik "Disable_Windowsupdate.exe" faktycznie znajduje się na komputerach Samsunga. Jest jednak ku temu określony powód.

Chodzi o aplikację SW Update. Jest to oficjalne oprogramowanie Samsunga służące do aktualizacji aplikacji, sterowników oraz Windows. Z poziomu tej aplikacji użytkownik może samodzielnie wybrać które składniki systemu chce aktualizować. Jeśli zdecyduje, że nie chce aktualizować "okienek", aplikacja SW Update ściągnie narzędzie o nazwie "Disable_Windowsupdate.exe" i uruchomi je.

Oczywiście użytkownik może nie korzystać z aplikacji SW Update i samodzielnie, w Panelu Sterowania, wyłączyć aktualizacje. SW Update to jednak narzędzie uniwersalne, poniekąd dublujące ustawienia samego Windows. Dzięki niemu "w jednym miejscu" mamy kontrolę nad wszystkimi aktualizacjami dotyczącymi komputera. Samsung niczego więc za nas nie zablokuje. Wyłączy aktualizacje Windows tylko, jeśli sami wybierzemy taką opcję.

Więcej o: