IBM stworzył pierwszy procesor z wykorzystaniem nowej technologii 7 nanometrów. Jest to wynik imponujący, gdyż Intel, jeden z największych producentów procesorów na świecie, wciąż jeszcze ma problemy z technologią 10 nanometrów.
Procesor udało się stworzyć dzięki opanowaniu dwóch nowoczesnych technologii. Po pierwsze IBM w produkcji układu wykorzystał wafel zbudowany z germanku krzemu. Połączenie dwóch substancji sprawia, że pomimo bardzo małych rozmiarów możliwy jest odpowiednio szybki ruch elektronów. Po drugie nowy procesor powstaje w przełomowej technologii EUV (ekstremalnie daleki ultrafiolet). Liderem tej technologii jest holenderska firma ASML, w którą Intel zainwestował trzy lata temu.
ASML próbuje zwiększyć moc źródła światłą w swoich urządzeniach EUV tak, by były one konkurencyjne wobec wykorzystywanych skanerów Deep UV (DUV). W tej chwili systemy NXE:3300B korzystają z 80-watowego źródła światła, co pozwala na przetwarzanie około 500 plastrów krzemowych na dobę. Holenderska firma chce w najbliższym czasie zwiększyć moc źródła światła do 125 watów, co pozwoli na produkcję 1000 plastrów dziennie. Natomiast w roku 2016 moc zostanie zwiększona do 250W, a system NXE:3300B będzie przetwarzał 1500 plastrów na dobę. To poziom, przy którym można mówić o masowej produkcji. ASML twierdzi, że produkowane przez nią maszyny DUV będą nadal używane we wszystkich najnowocześniejszych procesach produkcyjnych. Firma ma też nadzieję, że do roku 2020 będzie sprzedawała 50-60 systemów EUV rocznie, co przyniesie jej wpływy w wysokości 12 miliardów dolarów. - wyjaśnia Kopalnia Wiedzy .
IBM zastosował do produkcji nowego procesora technologię, która pozwala wykorzystywać światło o mniejszej długości fali.
Co te osiągnięcia oznaczają w praktyce? Układ zaprojektowany w nowej technologii siedmiu nanometrów będzie mógł być o połowę mniejszy od układu wykonanego w technologii 10 nanometrów - wyjaśnia ArsTechnica .
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem innowacyjne układy powinny pojawić się na rynku niedługo - w przeciągu dwóch-trzech lat. Na pewno wykorzysta je w swoich produktach Samsung, będący jednym z wielu inwestorów, którzy razem z IBM pracują nad nową technologią. Dla nas oznacza to, że nadchodzące generacje urządzeń mobilnych będą naprawdę bardzo wydajne i energooszczędne. Dzięki technologii siedmiu nanometrów możliwe będzie tworzenie urządzeń związanych z internetem rzeczy, bardziej energooszczędnych smartfonów, wydajnych smartwatchy.