Microsoft potrafi odróżnić te bliźniaczki. A ty?

Windows 10 pozwala autoryzować dostęp do komputera na podstawie danych biometrycznych - linii papilarnych lub zdjęcia. Jak skuteczna jest druga z tych metod? The Australian postanowił sprawdzić. Jesteśmy pod wrażeniem.
Zobacz wideo

Windows Hello to nowa funkcja wprowadzona do Windows 10 . Pozwala na uzyskanie dostępu do komputera na podstawie analizy odcisków palców lub fotografii.

Dziennikarze The Australian postanowili przetestować skuteczność tej metody w praktyce. Do redakcji zaproszono więc sześć par bliźniąt i sprawdzono, czy algorytmy stworzone przez Microsoft można oszukać. Każdy z uczestników testu utworzył konto na komputerze z Windows 10 zabezpieczone przez Windows Hello. Następnie postanowiono przetestować, czy bliźnięta będą mogły nawzajem logować się do swoich kont.

Jedna porażka, pięć zwycięstw

W teście The Australian zabezpieczenia Microsoftu wypadły bardzo dobrze. W pięciu przypadkach Windows Hello nie pozwolił na autoryzację drugiego z bliźniąt. W jednym przypadku system "zgłupiał" i przestał rozpoznawać obie z bliźniaczek nie pozwalając żadnej zalogować się do komputera. Bliźniaczki ze zdjęcia poniżej nie wydają się aż tak podobne, niestety z jakichś powodów system Windows w ich wypadku nie zadziałał.

Kadr z nagrania będącego własnością The Australian

Przestępcy nie ukradną ci twarzy

Microsoft twierdzi, że Windows Hello jest jedną z najbezpieczniejszych form autoryzacji, bo przestępcy nie są wstanie skopiować danych biometrycznych. Do działania Windows Hello potrzebna jest bowiem specjalna kamera Intela. RealSense filmuje w trzech technikach: tradycyjnie, w 3D oraz w podczerwieni.

Fot. Microsoft/YouTube

Zwykłe hasła są coraz łatwiejsze do złamania lub przejęcia dlatego też Windows Hello może okazać się bardzo skutecznym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa. Według Microsoft system zawodzi raz na 100 tys. prób.

Jak przebiegał eksperyment The Australian? Przekonajcie się sami. Film (objęty prawami autorskimi) znajduje się tutaj.

 
Więcej o: