Samsung Gear S2 chce być najlepszym inteligentnym zegarkiem na świecie. I możliwe, że mu się to uda [IFA 2015]

Okrągła, metalowa koperta skrywa pierwszą innowację - obrotowy pierścień, który służy do nawigacji. Wspomagają ją dwa przyciski umieszczone z boku (Home i Back). Inteligentny zegarek Samsung Gear S2 zaprojektowano właściwie od nowa, a koreański gigant twierdzi - oczywiście - że jego rozwiązanie jest lepsze od tego, które wprowadziło Apple.

Podczas prezentacji Gear S2 na targach IFA 2015 w berlińskim Tempodromie kładziono szczególny nacisk właśnie na ten innowacyjny sposób interakcji z urządzeniem. Samsung stwierdził, że jego pierścień jest o wiele bardziej naturalnym rozwiązaniem niż pokrętło, które Apple wprowadził do Apple Watch.

Po prezentacji miałem okazję przez chwilę używać Galaxy Gear 2S i muszę przyznać, że obrotowy pierścień sprawdza się całkiem przyzwoicie.

Innowacja: e-SIM i płatności zbliżeniowe

Gear S2 trafi na rynek w dwóch wersjach - klasycznej i bardziej nowoczesnej. Ta pierwsza jest określana jako Galaxy Gear S2, druga jako Galaxy Gear S2 Classic. Różnią się detalami koperty oraz paskiem, który w wersji Classic jest skórzany.

Dużo istotniejsze różnice są w parametrach urządzenia: wersja przeznaczona na rynek europejski będzie pozbawiona modułu 3G - znajdziemy w niej układy WiFi, NFC i Bluetooth. Wersja z 3G trafi do Azji oraz USA. Tu pojawia się innowacja - Samsung będzie używał wirtualnych kart SIM (e-SIM), przez co do urządzenia nie trzeba będzie fizycznie wkładać karty.

Zapłacisz zegarkiem

W obu modelach pojawi się natomiast funkcja zbliżeniowego płacenia zegarkiem. Będzie to możliwe dzięki powiązaniu numerów kart kredytowych z usługą Samsung Pay.

Potęga Tizena?

Gear S2 jest urządzeniem wyposażonym w procesor Exynos (1GHz) i 512MBpamięci RAM. Na dane mamy 4GB. Ekran S2 ma rozdzielczość 360 x 360 dpi. Pokrywa go szkło Gorilla Glass 3. Zastosowana technologia AMOLED sprawia, że kolory wyświetlane na wyświetlaczu są bardzo nasycone.

Urządzenie sterowane jest systemem Tizen. Nie wiem czy nie ogranicza to trochę możliwości sprzętu, z drugiej strony w zegarku zainstalowano kilkanaście aplikacji, które wyglądają dobrze i działają płynnie.

Gear S2 jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami z Androidem, będzie też współpracować z iPhonem.

Dostępność i ceny

Galaxy S2 będzie dostępny w połowie października, trzeba będzie za niego zapłacić ok. 1200zł.

Oto najlepszy inteligentny zegarek świata?

Kolejna generacja inteligentnych zegarków wydaje się już rozwiązaniem dopracowanym, dojrzałym. Samsung liczy na to, że jego urządzenie w najlepszy sposób spełni oczekiwania, jakie mamy wobec inteligentnego zegarka. Gear S2 ma dobrą specyfikację i jest naprawdę wygodny w obsłudze. Połączenie dotykowego ekranu i obrotowego pierścienia to chyba najlepsze rozwiązanie jakie widziałem.

Być może Gear S2 ma "to coś", czego brak konkurencji. Niestety cena sprawia, że wielu konsumentów może uznać, że nawet tak dopracowane urządzenie jest zbyt drogim gadżetem.

Więcej o: