iPhone 6s i iPhone 6s Plus - Apple pokazuje telefony z funkcją 3D Touch

iPhone 6s i iPhone 6s Plus będą, zgodnie z przewidywaniami, wyposażone w technologię 3D Touch. Dzięki niej sposób obsługi smartfonu zmieni się. Pomogą temu inne zmiany w oprogramowaniu.

3D Touch to chyba jedna z najbardziej przełomowych funkcji, jakie trafiły do iPhone'a. Jest to system, który reaguje dynamicznie na siłę nacisku na ekran. Jeśli chcemy powiększyć obraz nie musimy używać dwóch palców, wystarczy nacisk.

Fot. Apple

Znamy podobne rozwiązanie - Huawei przedstawił je w modelu Mate S. Nie zmienia to jednak faktu, że ekran reagujący dynamicznie na siłę dotyku połączony z odpowiednimi zmianami w systemie zasadniczo zmienia sposób, w jaki korzystamy z iPhone'a. Na pewno jest to zmiana istotna.

iPhone 6s i iPhone 6s Plus obsługują też gesty. "Peek" i "Pop" mogą być wykorzystywane do rozwijania menu kontekstowego, uruchamiania poszczególnych funkcji aplikacji.

Najlepszym przykładem zastosowania 3D Touch jest aplikacja mailowa. Lekkie dotknięcie ekranu sprawia, że wiadomość podejrzymy, mocniejsze sprawi, że ją otworzymy.

Szybciej i z lepszymi zdjęciami.

Apple wprowadza też ważną funkcję, która... pozwoli błyskawicznie przenieść dane z telefonu z Androidem. Nowe iPhone'y będą też obsługiwać aplikację Live Photos pozwalającą na tworzenie krótkich animacji - zdjęcie może się poruszać przez około sekundę.

Fot. Apple

Oprogramowanie iPhone'a obsłuży też w lepszy sposób połączenia Wi-Fi i LTE.

Oba nowe iPhone'y pracują pod kontrolą procesora A9 - 64-bitowego układu trzeciej generacji, który ma dać 70-procentowy wzrost wydajności. Układ ma też zintegrowany koprocesor ruchu M9 odpowiadający m.in. za odczytywanie pozycji telefonu.

Kolejnym udoskonaleniem jest poprawiony sensor odcisków palców Touch ID. Ma działać dwukrotnie szybciej.

Podczas prezentacji podkreślano zmiany wprowadzone w aparacie. Najważniejsza to 12-megapikselowa matryca, w której ograniczono powstawanie przekłamań kolorystycznych poprzez użycie filtrów i oddzielenie od siebie poszczególnych pikseli. Ma to być szczególnie widoczne na zdjęciach o łagodnych przejściach kolorów takich jak przy fotografii nieba.

Fot. Apple

Aparat po raz pierwszy w iPhonach ma możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości 4K.

Wprowadzono też zmiany związane z robieniem zdjęć przednim aparatem. Poza rozdzielczością 5 megapikseli pojawiło się tu rozwiązanie znane m.in. z telefonów LG - ekran może rozbłysnąć w momencie robienia zdjęcia by doświetlić twarz.

Wśród zmian zewnętrznych trzeba wspomnieć o nowym, mocniejszym rodzaju szkła pokrywającym ekran i lepszym stopie aluminium w obudowie.

iPhone 6s i iPhone 6s Plus w zamawiać można od 12 września, a dostępne będą 25 września. Dotyczy to 12 krajów, wśród których nie ma Polski. W pozostałych krajach telefony mają pojawić się przed końcem roku.

W USA cena iPhone'a 6s z dwuletnią umową zaczyna się od 199 dolarów, a cena iPhone'a 6s Plus od 299 dolarów.

Więcej o: