Alphabet (dawniej Google) chce TO zrobić z Androidem?

Już za rok Chrome OS i Android mogą stać się... jednym systemem operacyjnym. Chromebooki staną się wreszcie potężne jak komputery z Windows?

Według raportu Wall Street Journal Alphabet (spółka macierzysta Google) zamierza już w 2017 roku doprowadzić do połączenia dwóch swoich systemów - Chrome OS i Android - w jeden. Nowy, uniwersalny system ma być możliwy do zainstalowania na każdym rodzaju urządzenia.

Uniwersalne aplikacje?

Dziennikarze Tech Insider próbują wyobrazić sobie jak taki uniwersalny system mógłby wyglądać w praktyce. Odpowiedzią jest Windows 10 dla smartfonów, którego interfejs i sposób wyświetlania aplikacji jest bardzo podobny do desktopowego. Microsoft w Windows 10 wprowadza też uniwersalne aplikacje, to znaczy takie, które działać będą w zasadzie na dowolnym urządzeniu: komputerze, tablecie lub smartfonie.

embed

Woda z ogniem

W przypadku Chrome i Androida połączenie nie jest ani proste ani oczywiste. Pierwszy z systemów na interfejs całkowicie "desktopowy", drugi - dotykowy. Każdy, kto próbował zainstalować Androida w wersji x86 na komputerze wie, że w gruncie rzeczy to niewygodne rozwiązanie. Mała popularność Windows na tabletach też świadczy o tym, że małe i dotykowe urządzenia wymagają kompletnie innych rozwiązań.

Jedną z firm która wyraźnie rozgranicza swoje interfejsy jest Apple - OS X nie próbuje "udawać" iOS i odwrotnie.

Połączenie Chrome OS i Androida, jeśli będzie wykonane poprawnie, może jednak rozwiązać kilka problemów. Chromebooki, których przybywa, staną się bardziej praktyczne i użyteczne. Czy jednak połączenie systemów Google sprawi, że komputery takie jak Pixel staną się tak samo użyteczne jak Surface Book ? Prosimy o opinie.

Zobacz wideo
Więcej o: