CES 2016: Intel prezentuje inteligentne okulary dla sportowców i nie tylko

W tym roku Intel postanowił postawić przede wszystkim na premiery związane z aktywnością fizyczną i sportem. Innowacje zaprezentowane na targach CES 2016 pokazują, jak wiele można osiągnąć dzięki nowoczesnym procesorom i czujnikom. Jedyne co nas dziś ogranicza to fantazja producentów sprzętu.

Podczas tegorocznych targów CES 2016 swoje pomysły na rozwój branży elektronicznej zaprezentował również Intel. Firma zaprezentowała kilka produktów, które pokazują w którą stronę może rozwijać się rynek związany z elektroniką. Czujniki i procesory będzie można integrować z większą ilością produktów, a zatem coraz więcej przedmiotów wokół nas będziemy nazywać inteligentnymi.

Czytaj też: Ta firma rzuciła wyzwanie Tesli.

Okulary Radar Pace - coś dla aktywnych

Intel w swoich rozwiązaniach wyraźnie stawia na aktywność fizyczną i sport. Na targach CES 2016 pokazał między innymi inteligentne okulary Radar Pace (na zdjęciu powyżej). Są przeznaczone dla zawodowych sportowców oraz osób lubiących biegać, jeździć na rowerze, rolkach etc. Urządzenie ma wbudowanego automatycznego trenera aktywowanego głosem, który w czasie rzeczywistym analizuje naszą aktywność fizyczną i udziela porad. Użytkownik widzi też różnego rodzaju statystki. Można więc zarówno rejestrować postępy jak i na bieżąco korygować plan ćwiczeń.

Coś dla sportowców i dla kibiców

Intel rozpoczyna program, które celem ma być upowszechnianie wykorzystywania czujników w sporcie. Firma nawiązała współpracę z organizatorami imprez sportowych - zawodnicy będą korzystać z modułów, czujników i procesorów Intela, by rejestrować wszelkie dane. Z jednej strony mają to być dane dotyczące stanu organizmu, z drugiej dane dotyczące ruchu (liczba obrotów w powietrzu, wysokość i odległość skoku, prędkość oraz siła lądowania. Układy Intela są małe, energooszczędne, łatwo je więc zastosować w różnego rodzaju produktach.

Fot. Intel

Dostęp do zebranych w ten sposób danych pozwoli sportowcom na lepszą analizę własnych wyników, komentatorom sportowym udostępni dodatkowe źródło informacji, a kibicom w domach i na trybunach zapewni pełniejszą informację.

Z tych samych względów Intel planuje rozwijać technologie związane z inteligentną odzieżą. Przykładem są buty do biegania ze spersonalizowanymi wkładkami wydrukowanymi na drukarce 3D i wyposażonymi w technologię Intel RealSense.

Nowy rodzaj transmisji wideo

Kibiców sportowych powinna ucieszyć innowacja związana z transmisjami z imprez sportowych. Zarówno widzowie zgromadzeni na stadionach jak i ci przez telewizję mają mieć dostęp do nowych funkcji takich jak wielokrotne odtwarzanie najważniejszych momentów wydarzenia sportowego z niemal dowolnego kąta. Utworzony w sposób własny wideoklip będzie można udostępnić innym.

Dron, który rozumie otoczenie

Fot. Intel/YouTube

Intel zaprezentował też dość ciekawego drona o nazwie Yuneec Typhoon H. Jest wyposażony w kamerę Intel RealSense, potrafi więc, według Intela, "rozumieć otoczenie". Kamera Intela, dostępna wraz z wieloma innymi produktami, na bieżąco analizuje otoczenie, rozpoznaje obiekty, dokonuje przestrzennego skanowania. Intel twierdzi, że dzięki tym cechom dron można nazwać inteligentnym - sam unika przeszkód i "podąża" za właścicielem śledząc jego ruchy.

Premiery Intela dowodzą tego, że nowoczesną elektronikę da się dziś wykorzystać w wielu branżach i dziedzinach życia. Sensory mogą znaleźć się nie tylko w smartfonach czy smartwatchach. Odpowiednie ich użycie sprawia, że możemy analizować znacznie więcej danych, niż kiedykolwiek wcześniej. Tak naprawdę możliwości ogranicza dziś tylko wyobraźnia producentów różnego rodzaju produktów. Skoro możemy dziś stworzyć inteligentne okulary, odzież, czujniki możemy umieścić w desce snowboardowej, bucie, możliwe jest chyba wszystko. Jakie macie pomysły na takie wykorzystanie innowacji? Prosimy o komentarze.

Cortana słyszy cię dzięki Polakom z Intela. Jakie jeszcze innowacje im zawdzięczasz?

Fot. Intel

Więcej o: