Microsoft uśmierca markę Lumia? Ten smartfon ma być ostatni z serii

Według licznych przecieków Lumia 650 ma być ostatnim smartfonem na rynku dostępnym pod tą marką. Następne urządzenia będą sygnowane nazwą Microsoft i Surface.

Marka Lumia wkrótce zniknie z rynku. Tak wynika z wielu doniesień i przecieków na które powołuje się portal Ubergizmo . Dziennikarze twierdzą, że Lumia 650 będzie ostatnim smartfonem sygnowanym tą marką. Następne urządzenia, które pojawią się w sprzedaży mają być już oznakowane logo Microsoft.

Zobacz też: Niech Samsung Galaxy S8 wygląda właśnie TAK!

Lumia 650 ma zostać oficjalnie zaprezentowana już 1 lutego. Model nie jest flagowy, to raczej średniak. Według przecieków specyfikacja prezentuje się dość przeciętnie: pięciocalowy wyświetlacz (720p), procesor Qualcomm Snapdragon 210 lub 212, 1GB pamięci RAM, 8GB miejsca na dane, aparaty 8 i 5 megapikseli.

Na rozpoczynających się niedługo targach Mobile World Congress Microsoft miał zaprezentować jeszcze smartfony Lumia 750 i 850, ale plany te zostały ponoć odwołane już latem zeszłego roku.

Skąd ta decyzja Microsoftu? Firma najprawdopodobniej postawi wszystko na jedną kartę, którą ma być przełomowy Surface Phone. W Redmond pracują ponoć nad urządzeniem na miarę tabletu Surface Pro 4, który z pewnością można nazwać zaawansowanym i wyznaczającym trendy na rynku.

Nie wątpię w to, że jeśli Microsoft pokaże wkrótce zupełnie nowy smartfon będzie czym się zachwycać. Problem jednak w tym, że nie musi to wcale zmienić sytuacji na rynku. Windows Phone ma nikłe udziały w światowym i amerykańskim rynku - wynoszą według różnych szacunków od 1,7 do 2,6%. W Polsce i na rynkach europejskich jest lepiej - udziały wynoszą nawet kilkanaście procent. Sprzedaż smartfonów sygnowanych marką Lumia jest  niska. Microsoft chwali się co prawda, że w 2015 roku wzrosła o 18%, ale 8,6 miliona sztuk smartfonów sprzedanych w trzecim kwartale 2015 jest wynikiem kiepskim. Apple uzyskał w tym samym okresie wynik na poziomie 50 mln szt., Samsung 84 mln.

Jest niemal pewne, że Lumia podzieli losy marki Motorola . Czy sądzicie, że Microsoft podejmuje słuszną decyzję?

Zobacz wideo
Więcej o: