Kupił inteligentny termostat. Prawie "ugotował się" we własnym domu

Użytkownicy termostatów Hive na własnej skórze przekonali się, że nie zawsze warto bezgranicznie ufać "inteligentnym" urządzeniom.

Internet przedmiotów miał być dla nas kolejnym krokiem w przyszłość. Wyobraźmy sobie  sieć tworzoną przez miliardy urządzeń, które komunikują się ze sobą bez ingerencji człowieka. Inteligentna szczoteczka przesyłająca dane na temat stanu naszego uzębienia prosto do komputera dentysty. Inteligentna lodówka, która zamawia brakujące produkty w sklepie internetowym. Brzmi pięknie? W teorii na pewno.

W praktyce? Bywa z tym różnie.

Najlepiej przekonali się o tym mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy w swoich domach posiadają inteligentne termostaty Hive, wyprodukowane przez firmę British Gas.

Okazuje się, że w wyniku błędu aplikacji mobilnej dla systemu iOS, która zarządza termostatem Hive, temperatura w mieszkaniu niektórych osób korzystających z urządzenia została ustawiona domyślnie na 32 °C. Co więcej,  użytkownicy nie mogli jej samodzielnie zmniejszyć.

W wyniku licznych skarg, firma British Gas wydała oświadczenie, w którym przeprosiła klientów za zaistniałą sytuację.

"Jesteśmy świadomi pojawienia się przejściowego błędu, który wpływa na niewielką liczbę naszych klientów. W wyniku wystąpienia określonej sekwencji poleceń, aplikacja Hive dla systemu iOS ustawia temperaturę termostatu na 32 °C" - czytamy w oświadczeniu firmy.

Jednocześnie brytyjska firma zaleca, aby użytkownicy, którzy doświadczają tego problemu, zresetowali swoje urządzenie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, strony internetowej lub fizycznego przycisku znajdującego się na termostacie.

Wyłączenie termostatu nie jest dla dorosłego człowieka zadaniem trudnym

Wyobraźmy sobie jednak, że wychodzimy z mieszkania na kilka godzin i zostawiamy w nim nasze siedmioletnie dziecko, które niekoniecznie musi wiedzieć, w jaki sposób obsłużyć to urządzenie. Co więcej, nie musi sobie nawet zdawać sprawy, że to zepsuty termostat jest powodem tak wysokiej temperatury panującej w mieszkaniu.

Inteligentne urządzenia miały pomagać nam w codziennym życiu. Jeśli mamy się zastanawiać czy nasz termostat przypadkiem nie spali mieszkania, to idea Internetu przedmiotów mija się z celem.

Źródło: The NextWeb

Więcej o: