Rapidshare będzie filtrował treści

Popularny serwis hostujący pliki RapidShare został zmuszony do wprowadzenia filtrowania publikowanych w nim treści - to efekt pozwu złożonego przeciwko operatorom strony przez sześciu wydawców książek.

Sąd Okręgowy w Hamburgu wydał przed kilkoma dniami wyrok, w którym zobowiązał administratorów RapidShare do uruchomienia systemu filtrującego, uniemożliwiającego publikowanie w serwisie książek wydawanych przez sześć firm: Bedford, Freeman & Worth and Macmillan, Cengage Learning, Elsevier, The McGraw-Hill Companies oraz Pearson (wszystkie specjalizują się przede wszystkim w podręcznikach). Łącznie orzeczenie dotyczy 148 tytułów - RapidShare musi w jakiś sposób uniemożliwić ich publikowanie w swoich zasobach. Jeśli firma nie zdoła tego zrobić, automatycznie wymierzona zostanie jej grzywna w wysokości ok. 340 tys. USD za każdą nielegalnie udostępnioną książkę (niewykluczone są nawet kary więzienia dla jej szefów).

Dodajmy, że cała sprawa jest dość skomplikowana - RapidShare co prawda słynie z udostępniania najróżniejszych pirackich plików, ale faktem jest, że firma odpowiada za to tylko pośrednio, bowiem wszystkie pliki są tam umieszczane przez użytkowników, a nie administratorów serwisu. Amerykańscy wydawcy książek wydają się jednak mieć w tej kwestii odmienną opinię - ich zdaniem serwis powinien być karany za piractwo, ponieważ aktywnie zachęca użytkowników do łamania praw autorskich (co nie do końca wydaje się prawdą - serwis reklamuje się jako platforma do hostowania dowolnych plików).

Dlatego też niespecjalnie dziwi fakt, iż przedstawiciele Rapidshare już zapowiedzieli złożenie apelacji w tej sprawie - najwyraźniej nie podoba im się pomysł karania ich za przestępstwa popełniane przez użytkowników.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza sprawa, w której firma internetowa zostaje ukarana za działania swoich użytkowników - przedwczoraj trzej menedżerowie koncernu Google zostali skazani przez włoski sąd na kary więzienia (w zawieszeniu) za to, że ktoś opublikował na stronie Google Video film, na którym trzech uczniów znęca się nad chorym kolegą.

Więcej informacji: Insidehighered.com , oficjalny komunikat prasowy wydawców .

Więcej o: