Procesor A4 nie jest dziełem Apple?

Gdy Steve Jobs przed miesiącem prezentował iPada, z dumą ogłosił, że "sercem" urządzenia jest stworzony przez Apple procesor A4. Wydaje się jednak, że nieco minął się z prawdą...

Serwis Arsechnica.com - który raczej nie zwykł podawać niesprawdzonych informacji - twierdzi, iż A4 nie jest wcale dziełem inżynierów Apple (ani przejętej niedawno przez koncern Jobsa firmy PA Semi - bo taka teoria też się pojawiła). Źródła serwisu twierdzą, że A4 to tak naprawdę układ typu SOC (system on a chip), składający się z dwóch gotowych produktów - jednordzeniowego procesora Cortex AX firmy ARM oraz układu graficznego PowerVR SGX firmy Imagination Technologies.

Te informacje wydają się całkiem wiarygodne - choćby dlatego, że duet Cortex AX + PowerVR SGX jest już wykorzystywany przez Apple w iPhone'ie oraz iPadzie Touch. Czyli urządzeniach, które mają wiele wspólnego z iPadem. Nie wiadomo tylko, dlaczego w przypadku tabletu Apple postanowił nieco minąć się z prawdą i ogłosić światu, że specjalnie na potrzeby tego urządzenia stworzył własny procesor.

Firma Jobsa oczywiście nie komentuje tych doniesień (co akurat w jej przypadku nie jest żadną nowością). Ale Jon Stokes z ArsTechnica.com całkiem słusznie zwraca uwagę, że gdy jakaś firma stworzy własny, unikalny produkt (jakim ma być wedle Apple układ A4), to zwykle chwali się wszem i wobec jego zaletami, specyfikacją itp. A Apple milczy - firma nie podała praktycznie żadnych informacji o konstrukcji czy wydajności swojego CPU. Co zdaje się tylko potwierdzać doniesienia serwisu...

Do tej pory wydawało się, że autorami A4 są inżynierowie przejętej niedawno przez Apple firmy PA Semi - ta teoria brzmiała sensownie, bo PA Semi specjalizuje się właśnie w produkcji procesorów. W świetle najnowszych doniesień nie bardzo właściwie wiadomo, jaka była rola jej pracowników w pracach nad A4 - niewykluczone, że zajęli się oni jedynie dopasowaniem zestawu Cortex AX + PowerVR SGX do specyfiki iPada.

Gwoli ciekawostki dodajmy, iż pierwsze plotki o tym, że A4 może nie do końca być autorską konstrukcją Apple pojawiły się już przed 10 dniami - serwis MacRumors.com informował wtedy, że w oprogramowaniu iPad SDK Beta 3 (czyli pakiecie narzędzi dla autorów aplikacji dla iPada) znaleziono odniesienia od układu PowerVR SGX).

Daniel Cieślak

Więcej o: