CeBIT: Premiera czytnika e-booków Asusa

O tym urządzeniu mówiło się od miesięcy, ale dopiero teraz odbyła się jego oficjalna premiera - tajwański Asus zaprezentował na targach CeBIT swój pierwszy, 9-calowy czytnik e-booków (model DR-900).

Z doniesień Engadget.com wynika, że urządzenie nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji - np. Kindle'a Amazona - wyposażono je w 9-calowy, dotykowy ekran e-ink, moduły WiFi i 3G oraz akumulator, mający wystarczyć (wedle zapewnień producenta) na wyświetlenie ok. 10 000 stron (ekrany typu e-ink zużywają energię jedynie podczas generowania obrazu - gdy już strona zostanie wyświetlona, zasilanie nie jest potrzebne).

Dodajmy, że Asus zapowiedział już wcześniej (tzn. przed premierą DR-900) kolejne modele czytników e-booków - w tym m.in. urządzenie wyposażone w kolorowy wyświetlacz OLED, który ma się pojawić na rynku jeszcze w tym roku .

Dokładna data wprowadzenia modelu DR-900 do sklepów nie została podana, nie wiadomo też, ile urządzenie będzie kosztowało. Asus nie poinformował na razie, czy zamierza uruchomić jakiś serwis z e-książkami (wzorem Amazona), czy raczej skupi się na sprzedawaniu samego sprzetu, na którym będzie można czytać książki dostarczane przez zewnętrzne firmy.

Daniel Cieślak

Więcej o: