Telefon od Microsoftu - premiera już w kwietniu?

I nie chodzi tu o jakieś urządzenie z Windows Phone 7 - koncern z Redmond szykuje dwa zupełnie nowe telefony, które sprzedawane będą pod jego marką.

Plotki o tym , że Microsoft chce mieć w ofercie własny smartfon - coś w stylu iPhone'a czy Nexusa One (tzn. urządzenie z własnym logo na obudowie) - krążyły od dobrego roku, ale do tej pory nie pojawiło się żadne oficjalne potwierdzenie tych informacji. Co jakiś czas padała tylko nazwa robocza tego projektu - Pink.

Turtle i Pure 

Ale wczoraj serwis Gizmodo poinformował , że uzyskał dostęp do całego pakietu materiałów promocyjnych dwóch smartfonów firmowanych przez Microsoft - modeli Pure oraz Turtle. Oba będą dość podobne - wyposażono je w wysuwane klawiatury QWERTY oraz duże, dotykowe wyświetlacze (Turtle nieco przypomina Droida Motoroli - z tym, że jest mniej kanciasty). Z niepotwierdzonych na razie oficjalnie informacji wynika, że ich producentem jest japoński Sharp (to dość typowe - Apple i Google również zlecają innym firmom produkcję swoich smartfonów). Niestety, na razie ich specyfikacja nie jest znana - wiadomo tylko, że rozdzielczości ekranu to 320 x 240 pikseli (Turtle) oraz 480 x 320 (Pure).

Dodajmy, że o obu modelach słyszeliśmy już kilka miesięcy temu - ale wtedy pojawiło się tylko kilka zdjęć prototypów, bez żadnych informacji o planach wprowadzenia ich na rynek. Teraz wiadomo, że Microsoft jest właściwie gotowy do ich premiery. Urządzenia w pierwszej kolejności trafią na rynek amerykański - w kwietniu lub maju powinny oficjalnie pojawić się w ofercie koncernu Verizon (który przynajmniej na początku będzie wyłącznym dystrybutorem smartfonów Microsoftu).

Trzeci OS?

Najciekawsze jest to, że żaden z nowych modeli nie pracuje pod kontrolą Windows Phone 7 (czyli następcy Windows Mobile 6.5) - serwis twierdzi, że Microsoft wykorzystał w nich stworzony specjalnie z myślą o tych urządzeniach system mobilny oparty na Windows CE. To dość dziwne posunięcie - bo jeśli informacje te faktycznie są prawdziwe, to już wkrótce koncern z Redmond będzie miał w ofercie trzy zupełnie różne systemy mobilne - Windows Phone 7 , Windows Mobile 6.5 (który ma być dostępny nawet po premierze WP7 - będzie instalowany na tańszych urządzeniach) oraz OS z Turtle i Pure.

Wszystko to jest dość zaskakujące... Microsoft niby zapowiadał "mobilną ofensywę", ale sądziłem, że będzie ona prowadzona inaczej. Na razie pierwsze wrażenie jest takie, że koncern działa nieco chaotycznie - z jednej strony z dumą prezentuje następcę Windows Mobile (czyli WP7), a jednocześnie potajemnie pracuje nad zupełnie innym projektem telefonicznym. Który trudno przecież nazwać "skazanym na sukces" - bo przykład Nexusa One Google'a pokazuje, że nawet tak duże i potężne firmy jak Google mogą mieć spore problemy z wypromowaniem nowej marki w sektorze smartfonów. Czy ta sztuka uda się Microsoftowi? Dziś trudno to ocenić - dużo łatwiej będzie prognozować, gdy poznamy specyfikację nowych urządzeń oraz szczegóły oferty Verizon...

Daniel Cieślak

Więcej o: