Microsoft potwierdza: stare aplikacje nie zadziałają w Windows Phone 7

Nieoficjalnie mówiło się o tym od tygodni - ale teraz wreszcie wiemy na pewno: Windows Phone 7 nie będzie obsługiwał programów pisanych dla Windows Mobile 6.x.

Potwierdził to w swoim blogu Charlie Kindel , odpowiedzialny w Microsofcie za aplikacje dla Windows Phone (oficjalna nazwa jego stanowiska to Microsoft Partner Group Program Manager for the Windows Phone Application Platform & Developer Experienc):

Przejście od "dobrego" do "wspaniałego" wymagało od nas "czystego startu" - aby umożliwić użytkownikom korzystanie ze wszystkich tych wspaniałości, które widzieliście na prezentacji Windows Phone 7, musieliśmy odciąć się od przeszłości. Chcąc dostarczyć programistom odpowiednie narzędzia, musieliśmy zmienić sposób pisania aplikacji - jednym z efektów jest to, że aplikacje tworzone dla wcześniejszych mobilnych wersji Windows nie zadziałają w Windows Phone 7.

Powody wprowadzenia tych zmian wydają się oczywiste - Microsoft zamierza oprzeć proces tworzenia aplikacji dla WP7 na technologiach, które nie są dostępne dla Windows Mobile 6.x. Chodzi tu m.in. o Sliverlight (czyli microsoftową odpowiedź na Adobe Flash) oraz XNA (zestaw narzędzi do tworzenia gier).

Kindel podkreśla, że te zmiany nie do końca są pomysłem Microsoftu - koncern wprowadza je w odpowiedzi na głosy developerów zamierzających tworzyć oprogramowanie na platformy mobilne (przedstawiciel koncernu twierdzi, że odpytano w tej sprawie setki programistów z całego świata).

Przypomnijmy: Windows Phone 7 został oficjalnie zaprezentowany na lutowej konferencji MWC 2010. Pierwsze urządzenia wyposażone w nowy OS powinny pojawić się na rynku pod koniec bieżącego roku.

Daniel Cieślak

Więcej o: