Odblokuj dodatkowy rdzeń w procesorach AMD

Możesz tego dokonać za pomocą płyty głównej Asus M4A89GTD Pro - o ile masz żyłkę hazardzisty i trochę szczęścia.

Producentom procesorów nieraz nie opłaca się tworzyć osobnych linii produkcyjnych dla procesorów różniących się tylko ilością rdzeni. To dlatego do sprzedaży trafiają procesory dwu- i trzyrdzeniowe, które tak naprawdę posiadają 4 rdzenie, z czego dwa lub jeden są wyłączone.

Posiadając odpowiednią płytę główną można odblokować wyłączone rdzenie, i taką płytą jest

Asus M4A89GTD Pro

odblokowującą procesory Phenom II X3, Phenom II X2, i Athlon II X3. Asus używa nowej technologii odblokowywania, różniącej się od dotychczas wykorzystywanego ACC czy NCC. Ma to zwiększyć szansę na odblokowanie rdzenia, w procesorach w których stare sposoby zostały zablokowane a cały proces ma być bardzo łatwy .

Należy jednak pamiętać o tym, że nie mamy gwarancji iż odblokowane rdzenie będą w 100% sprawne. Często właśnie wykryta na taśmie produkcyjnej usterka rdzenia , skazuje procesor na wyłączenie któregoś z rdzeni. Mogą się więc pojawić w wyniku odblokowania zakłócenia pracy komputera. Jeśli jednak wszystkie rdzenie będą sprawne, pozostanie się cieszyć z ich mocy. I obserwować temperaturę procesora, gdyż wraz ze wzrostem rdzeni wzrasta ilość wydzielanego ciepła , z którym radiator przystosowany do mniejszej ilości rdzeni może sobie nie poradzić.

Nawet jeżeli nie uda się z powodzeniem odblokować rdzeni, zostanie nam w ręku całkiem fajna płyta główna, posiadająca 2 sloty PCI Express x16, sześć portów SATA 6Gbps, obsługę pamięci DDR3 i zintegrowaną kartę Radeon HD 4290 z wyjściami DVI, VGA, i HDMI.

Cena: $140 ($150 za

wersję posiadającą

USB 3.0)

źródło: techreport.com

Kuba Gładykowski

Więcej o: