Dotychczas metal był niezastąpionym materiałem w odprowadzaniu ciepła. To dlatego radiatory na procesor są ciężkimi kawałkami żelastwa , kojarzącymi się z silnikiem motocykla. Plastik jest pod tym względem przeciwieństwem metalu - jest dobrym izolatorem ciepła i nie przewodzi elektryczności.
Naukowcom z MIT udało się stworzyć włókna plastiku przewodzące ciepło równie dobrze jak metale . Wykorzystali do tego polietylen - najbardziej rozpowszechniony rodzaj plastiku, obecny w większości plastikowych opakowań.
Poprzednie próby stworzenia takiego plastiku, polegały na dodawaniu przewodzących związków do plastiku, co powodowało problemu na styku plastiku i dodatków. Obecna metoda wykorzystuje jedynie zmianę struktury polietylenu.
Jest to przełom , dzięki któremu w przyszłości można będzie produkować plastikowe i nie przewodzące prądu elementy przewodzące ciepło. Lżejsze laptopy łatwiej będzie wziąć pod rękę, a lżejsze samochody spalą mniejszą ilość benzyny.
Nie wiadomo kiedy technologia produkcji wyjdzie poza laboratorium. Na razie włókna mają średnicę 50-500 nanometrów oraz długość dziesiątych milimetra.
źródło: arstechnica.com
Kuba Gładykowski