Toshiba przyznaje: Nie doceniliśmy tabletów

Ale na zmiany nie jest za późno - japoński koncern zapowiada, że będzie produkował urządzenia typu Slate PC.

Zapowiedź premiery iPada Apple oraz wysyp najróżniejszych tabletów innych producentów najwyraźniej podziały na wyobraźnię szefów Toshiby - koncern zapowiedział, że jeszcze w tym roku w jego ofercie pojawi się podobny produkt. Poinformował o tym podczas rozmowy z serwisem Fortune Brainstorm Tech Jeff Barney, kierujący w amerykańskim oddziale firmy działem komputerów przenośnych. Na razie nie podano żadnych szczegółów technicznych - ale z zapowiedzi wynika, że będą to urządzenia typu Slate PC (tę nazwę promuje Microsoft), czyli multimedialne tablety z dotykowymi wyświetlaczami i łącznością bezprzewodową (WiFi, 3G).

Warto dodać, że Toshiba miała już wcześniej w ofercie coś takiego, z tym, że do tej pory koncern produkował tablety głównie dla klientów korporacyjnych - z urządzeń tych korzystano m.in. w sektorze medycznym oraz logistycznym (wyjątkiem był zaprezentowany przed rokiem model Journ.E - zaprojektowany z myślą o zwykłych użytkownikach). Jeff Barney przyznaje:

Okazało się, że nie doceniliśmy tej kategorii sprzętu - ale jeszcze w tym roku zaprezentujemy takie urządzenia. Potrzebujemy przecież nowego sektora, w którym moglibyśmy się rozwijać.

Dodajmy, że mówimy tu o klasycznych tabletach - czyli urządzeniach pozbawionych klawiatury, w których podstawowym narzędziem do wprowadzania danych jest dotykowy ekran (+ ewentualnie rysik). Wspominamy o tym, bo Toshiba ma też w ofercie komputery będące hybrydą tabletu i laptopa - np. model Portege M780 .

Wygląda na to, że w najbliższych miesiącach nastąpi prawdziwy wysyp tabletów - właśnie rusza przedsprzedaż iPada (urządzenie będzie dostępne na początku kwietnia), później na rynku pojawią się m.in. JooJoo firmy Fusion Garage, HP Slate czy Dell Streak . Czy będzie to hit na miarę netbooków? Cóż, tego dowiemy się pod koniec roku, gdy producenci zaczną podsumowywać sprzedaż za rok 2010. Ale wydaje się to całkiem realne...

Daniel Cieślak

Więcej o: