Ekrany touch-back w przenośnych odtwarzaczach multimediów

Ekrany dotykowe ze sprzężeniem zwrotnym mają stanowić następny krok w wirtualizowaniu ludzkich zmysłów. Technologia polega na stwarzaniu wrażenia odczucia konkretnej faktury ekranu, podczas gdy rzeczony panel pozostaje zupełnie płaski. Efekt ma być osiągalny za pomocą błyskawicznego drgnięcia płyty ekranu w odpowiedzi na dotyk.

Nowa generacja ekranów dotykowych została zaprojektowana przez amerykańską firmę Immersion . Ich głównym przeznaczeniem ma być zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach przenośnych. Przykładem niech będzie wirtualna klawiatura, która sprawia wrażenie jak gdyby rzeczywiście klikała pod palcami użytkownika. A wszystko na płaskim ekranie odtwarzacza MP4 albo telefonu.

Nowością, która ma zrewolucjonizować technologię i podciągnąć ją na poziom użytkowy ma być zastosowanie piezoelektryków (np. kryształów kwarcu) w miejsce aktualnie używanych topornych silników wyrzutowych. Wg danych Immersion, stara technologia pozwalała na wykonanie ruchu co 50 milisekund. Nowa ma zejść nawet do jednej milisekundy. Przy takiej prędkości technologię, o dziwo, można uprościć. Możliwe staje się skorzystanie z równoległych ruchów ekranu, aby oszukać zmysł dotyku, sprawiając wrażenie ruchu prostopadłego (w kierunku użytkownika).

Działający prototyp urządzenia został zaprezentowany na Mobile World Congress w Barcelonie w lutym 2010. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze zastosowania produkcyjne. Pole do popisu ogromne - odtwarzacze multimedialne i telefony to tylko dwa z wielu więcej możliwych zastosowań, które już niedługo mogą dać ci kopa.

[via Technology Review ]

Łukasz Cichy

Więcej o: