Windows Phone 7 - nie tylko WVGA

Microsoft wyjaśnił podczas konferencji MIX10 część wątpliwości związanych z wymaganiami sprzętowymi systemu Windows Phone 7.

Gdy koncern z Redmond kilka tygodni temu oficjalnie zaprezentował Windows Phone 7, firma podała od razu wymagania sprzętowe tego oprogramowania . Jasno wynikało z nich, że następca Windows Mobile 6.x trafi raczej na urządzenia z górnej półki - bo Microsoft zażyczył sobie, by telefon z WP7 wyposażony był w procesor taktowany zegarem min. 1 GHz, wyświetlacz o przekątnej 3,6" (lub większej), akcelerometr, cyfrowy kompas, co najmniej 8 GB wbudowanej pamięci i cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą o minimalnej rozdzielczości 5 megapikseli. Szczególnie zaskakujące były wymagania wobec ekranu - Microsoft podał jako minimalną rozdzielczość WVGA, czyli 800 x 480 pikseli. Takie ekrany są obecnie rzadkością - wyposażono w nie zaledwie kilka najnowszych urządzeń.

Teraz jednak okazało się, że Windows Phone 7 trafi również na urządzenia z ekranami o niższej rozdzielczości - Microsoft doprecyzował, że WVGA będzie minimalną dopuszczalną rozdzielczością wyłącznie w przypadku pierwszych urządzeń z nowym systemem (które, wedle zapowiedzi, mają się pojawić na rynku jeszcze w tym roku). Później nowy system pojawi się również na smartfonach z ekranami o niższej rozdzielczości (choć prawdopodobnie nie mniejszej niż 480 x 320 punktów ).

Dodajmy, że te zapowiedzi są w sumie zgodne z niedawnymi informacjami, z których wynikało, że Windows Phone 7 będzie instalowany na trzech typach telefonów - tzn. urządzeniach z dużymi dotykowymi ekranami, pozbawionych fizycznej klawiatury, telefonach z dotykowym ekranem oraz wysuwaną klawiaturą QWERTY, a także klasycznych telefonach typu "candybar" (z klawiaturą numeryczną umieszczoną poniżej ekranu). Do dwóch pierwszych typów idealnie nadaje się wyświetlacz 800 x 480 pikseli - ale w trzecim świetnie sprawdzi się ekran o mniejszej rozdzielczości.

Daniel Cieślak

Więcej o: