Internet Explorer 9 - co warto o nim wiedzieć?

Microsoft udostępnił właśnie pierwsze wydanie testowe kolejnej - dziewiątej - odsłony przeglądarki IE. Co to za wersja? Kiedy pojawi się gotowy produkt? Jakie nowości znajdziemy w IE? W poniższym tekście próbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Pobierz Internet Explorer 9

Oficjalne zaprezentowanie na MIX10 "szkicu" następnej wersji Internet Explorera jest pewną niespodzianką - niby wiadomo było, że Microsoft coś tam dłubie przy swojej przeglądarce, ale mało kto spodziewał się, że prace są już na tyle zaawansowane, że można publicznie udostępnić działające wydanie testowe. Okazało się, że można - koncern oddał właśnie w ręce użytkowników wersję nazwaną Internet Explorer 9 Platform Preview.

Co właściwie udostępnił Microsoft?

Internet Explorer 9 Platform Preview tak naprawdę trudno nazwać wersją testową - to wczesny prototyp IE9, przeznaczony raczej dla twórców strony internetowych (którzy mogą sprawdzić, jak ich witryny wyświetlają się w nowej przeglądarce), niż dla zwykłych użytkowników. Owszem, program działa i potrafi wyświetlać strony WWW, ale brakuje w nim jeszcze wielu kluczowych elementów (np. polecenia "Wstecz"). Dlatego też Microsoft zastrzega, że Internet Explorer 9 Platform Preview w żadnym razie nie nadaje się jeszcze na podstawową przeglądarkę w systemie - to raczej prezentacja, dzięki której użytkownicy mają się zorientować, jaki mniej więcej będzie ostateczny kształt IE9 .

Co nowego (ciekawego)?

Wygląda na to, że Microsoft chce, by IE9 dogonił - a może i wyprzedził - konkurentów w kwestii szybkości, wydajności i obsługi nowych standardów (to ostatnie jest pewną nowością - do tej pory koncern raczej słynął z konserwatyzmu i uporczywego przywiązania do starych rozwiązań). Zaletą Internet Explorera 9 ma być m.in. pełna obsługa standardu HTML5 - czyli najnowszej wersji protokołu kluczowego dla funkcjonowania WWW (jedną z jej podstawowych zalet jest natywne obsługiwanie plików multimedialnych - zbędne będzie instalowanie zasobożernych i zwykle niestabilnych wtyczek do przeglądarki). Warto dodać, że do obsługiwania materiałów multimedialnych w HTML5 zaprzężono GPU.

Microsoft chwali się również usprawnioną obsługą technologii CSS 3 oraz nowym silnikiem odpowiedzialnym za przetwarzanie skryptów JavaScript. To ostatnie powinno znacząco zwiększyć wydajność aplikacji webowych uruchamianych w IE9 (ma to być możliwe m.in. dzięki temu, iż nowy "silnik" JavaScript - roboczo nazwany Chakra - w pełni wykorzystuje możliwości procesorów wielordzeniowych).

Koncern prezentuje na swojej stronie wyniki pierwszych testów wydajności i zgodności ze standardami - bądźmy szczerzy, na razie nowa przeglądarka w niektórych z nich nie wypada za dobrze (np. wynik testu ACID3 - sprawdzającego zgodność ze standardami W3C - to 55 punktów na 100). Ale przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, że z czasem - wraz z udostępnieniem kolejnych wersji testowych - wyniki będą sukcesywnie poprawiane.

Jak to wygląda?

IE9 w zaprezentowanej wczoraj wersji testowej wygląda całkiem nieźle - widać, że projektanci mocno inspirowali się minimalistycznym interfejsem znanym np. z Google Chrome . Pasek narzędzi itp. zajmuje tylko skrawek ekranu i nie przeszkadza użytkownikowi w przeglądaniu stron WWW. Warto jednak odnotować, że to na razie tylko wersja testowa - finalny produkt z pewnością będzie prezentować się nieco inaczej.

Kto może to zainstalować?

Choć, jak już zaznaczyliśmy, Internet Explorer 9 Platform Preview, przeznaczony jest przede wszystkim dla twórców stron WWW, to wydanie to może zainstalować każdy, kto korzysta z Windows Vista SP2 (lub późniejszych wersji - Windows Server 2008, Windows 7). Wystarczy wejść na stronę Microsoftu i uruchomić plik instalacyjny. Warto jednak powtórzyć wcześniejsze zastrzeżenie - ten program nie nadaje się do normalnej pracy, to raczej pokaz możliwości i planów Microsoftu, niż pełnoprawna aplikacja. Dlatego też w żadnym razie nie należy traktować IE9 PP jako alternatywy dla Firefoksa 3.6, Chrome'a 4.0, Opery 10.50 czy IE8.

Zwróćmy uwagę na ważną kwestię - IE 9 nie będzie można zainstalować w Windows XP !

Kiedy pojawi się finalna wersja?

Nie wiadomo - Microsoft nie podaje żadnej dokładnej daty, bo wszystko zależy od tego, jak będą przebiegać prace nad aplikacją. Koncern udostępnił wersję Platform Preview m.in. w nadziei na opinie i wskazówki od użytkowników - ich sugestie zostaną wykorzystane w pracach nad kolejną wersją testową. Wiadomo już, że pojawi się publiczna beta (jedna lub więcej), później - wersja RC (release candidate - kandydat do wersji finalnej), a w końcu gotowy Internet Explorer 9 . Biorąc pod uwagę, że na każde kolejne wydanie przyjdzie nam czekać ok. 8 tygodni (wedle zapowiedzi Microsoftu ), to można przyjąć, że pierwszy realny termin pojawienia się IE9 to koniec bieżącego roku.

Więcej informacji - w tym m.in. pełny opis Internet Explorer 9 Platform Preview, wyniki testów, spis nowości oraz plik instalacyjny do pobrania - znaleźć można na stronie Microsoftu .

Daniel Cieślak

Więcej o: