W Windows Phone nie będzie kopiuj/wklej

Microsoft zdecydował, że w Windows Phone 7 nie będzie schowka systemowego, więc użytkownicy nie będą mogli korzystać z funkcji kopiuj/wklej.

Przedstawiciele koncernu oficjalnie potwierdzili to w rozmowie z dziennikarzami serwisu CNet.com - Todd Brix z działu odpowiedzialnego za Windows Phone oświadczył:

W Windows Phone 7 nie będzie dostępna funkcja kopiuj/wklej. Taką decyzję podjęliśmy w pełni świadomie - bo naszym zdaniem kopiowane do schowka dane zwykle wykorzystywane są do nawiązania połączenia lub wysłania e-maila. A w WP7 będzie do tego służyło specjalne narzędzie - inteligentne linki.

Takie rozwiązanie faktycznie może się sprawdzić - tyle, że w zastosowaniach typowo "smartfonowych", czyli podczas wybierania numeru czy tworzenia wiadomości e-mail. Ale przecież w ramach Windows Phone 7 ma być dostępna mobilna wersja MS Office - tam brak funkcji kopiuj/wklej może być dużo bardziej odczuwalny.

Dodajmy, że to już drugie rozwiązanie, które MS podpatrzył w iPhone OS (bo wcześniej zapowiedziano, że w nowym systemie Microsoftu nie będzie uruchamiać zewnętrznych aplikacji w tle). Warto jednak odnotować, że Apple z czasem dodał kopiuj/wklej do swojego mobilnego OS-u - stosowną zmianę wprowadzono w iPhone OS 3.0.

Oczywiście, przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że owa decyzja została podjęta po drobiazgowej analizie zachowań większości użytkowników (i okazało się, że tak naprawdę mało kto korzysta z tej funkcji). Ale wnioskując po tym, jak długo niektórzy użytkownicy iPhone'ów narzekali na brak kopiuj/wklej, można założyć, że koncern może z czasem pożałować tej decyzji.

Daniel Cieślak

Więcej o: