Telewizja od Google?

Koncern uznał, że dominacja w Internecie to za mało - dlatego szykuje (we współpracy z Sony, Intelem i Logitechem) urządzenie typu set-top box z Androidem, które podłączać będziemy do telewizora.

Poinformował o tym właśnie The New York Times - gazeta twierdzi, że prace nad urządzeniem są już w mocno zaawansowanym stadium. Wiadomo, że ów dekoder nazywać się będzie najprawdopodobniej Google TV i będzie oferował dostęp do programów telewizyjnych i usług VOD (video on demand - wideo na żądanie) za pośrednictwem łącza internetowego.

Z informacji przedstawionych przez NYT wynika, że podział obowiązków czterech partnerów wygląda następująco: Google odpowiada za koncepcję, oprogramowanie (set-top box ma pracować pod kontrolą systemu Android ) oraz zestaw usług, który będzie oferowany za pośrednictwem owego urządzenia, Intel dostarczy procesor będący jego "sercem" (prawdopodobnie będzie to jakaś wersja Atoma), Sony zbuduje Google TV, zaś Logitech zajmie się urządzeniami peryferyjnymi (podobno będzie to nie tylko pilot, ale również miniaturowa klawiatura).

Szczegółowych informacji na temat szykowanego przez Google zestawu usług dla Google TV na razie nie podano. Wiadomo jednak, że oprócz zastosowań "telewizyjnych" urządzenie będzie też umożliwiało korzystanie z popularnych serwisów oraz aplikacji webowych (w planach jest m.in. Twitter, Facebook, Picasa czy YouTube ). Co więcej - koncern zamierza stworzyć też cały ekosystem aplikacji dla Google TV. Firma udostępni zestaw narzędzi programistycznych, za pomocą których developerzy będą mogli tworzyć aplikacje uruchamiane w Google TV - prawdopodobnie powstanie w tym celu specjalny serwis (lub nowa sekcja Android Marketplace ).

Dziennikarze NYT próbowali uzyskać komentarze w tej sprawie od wszystkich czterech firm - ale ich przedstawiciele na najróżniejsze sposoby odmawiali skomentowania tej kwestii (rzecznik Sony stwierdził, że nic nie słyszał o takim projekcie, zaś przedstawiciel Google - że jego firma nie zwykła komentować plotek). Ale gazeta zwraca uwagę, że wszystkie cztery koncerny zaczęły ostatnio rekrutować pracowników, których doświadczenie predestynuje ich do pracy nad opisanym powyżej projektem (Intel szuka np. programistów, którzy będą w stanie "przenieść technologie Intela z ekranu komputerowego na telewizyjny", zaś Logitech zamierza zatrudnić "developerów z doświadczeniem w zakresie tworzenia aplikacji multimedialnych dla Androida ".

Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy Google TV mógłby trafić na rynek.

Daniel Cieślak

Więcej o: