Czapka niewidka coraz bliżej

Po raz pierwszy udało się stworzyć materiał funkcjonujący jak peleryna niewidka.

Znana z książek fantasy, marzenie wielu nieśmiałych osób, wojskowych oraz leniwych, którzy mogliby w ten sposób zasłonić bałagan w pokoju. Pojawiła się pierwszy raz w laboratorium naukowców z niemieckiego Karlsruhe Institute of Technology , którym dotychczas udawało się ukrywać dwuwymiarowe obiekty przed wykryciem mikrofalami .

Obecnie naukowcy dokonali tej sztuczki dla światła podczerwonego (czyli już prawie widzialnego ), a w dodatku na obiekcie trójwymiarowym . I choć rozmiar obiektu który ukryli wynosi tylko 100 x 30 mikrometrów (mikrometr = jedna tysięczna milimetra), to jest to ważny krok w kierunku stworzenia pełnowymiarowej peleryny, gdyż w teorii samą technologię można by zastosować do większych obiektów z naszego codziennego świata.

Peleryna-niewidka została wykonana z kryształów optycznych ułożonych na sobie jak bale drewna , pomiędzy które dodano specjalny polimer. W ten sposób udało się sprawić, by światło podczerwone swobodnie opływało obiekt (niczym woda opływająca kamień), ukrywając go całkowicie przed wykryciem.

Data premiera i cena: nieznane ;)

[via

psychorg.com

]

Kuba Gładykowski

Więcej o: