Windows 7 SP1 - rewolucji nie będzie

Tego można było się w sumie spodziewać, ale odnotujmy - Microsoft zapowiedział właśnie, że pierwszy zestaw dodatków i poprawek dla Windows 7 nie wprowadzi do systemu żadnych rewolucyjnych zmian.

Poinformował o tym jeden z pracowników koncernu z Redmond, zaangażowany w prace nad Service Packiem nr 1. Brandon LeBlanc napisał w blogu Windows Team :

Pierwszy Service Pack dla Windows 7 zawierać będzie tylko drobne poprawki - z których i tak większość została już udostępniona użytkownikom za pośrednictwem Windows Update. Dlatego też zalecamy użytkownikom, by zainstalowali go zaraz po premierze.

Problem w tym, że na razie nie wiadomo, kiedy owa premiera nastąpi - LeBlanc nie podał żadnego terminarza prac nad Service Packiem. Nie wiadomo więc, czy i kiedy pojawi się publiczna wersja beta , a także kiedy będzie wersja RC (kandydat do wersji finalnej).

Odnotujmy, że pierwszy SP dla nowej wersji Windows zwykle nie zawiera żadnych znaczących nowości - podobnie jak w przypadku zapowiedzianego właśnie dodatku dla "siódemki", najczęściej jest to po prostu zestaw łatek . Bardziej istotne nowości pojawiają się zwykle w Service Packu nr 2 - tak było np. w przypadku Windows XP, do którego SP2 wprowadził m.in. całą gamę najróżniejszych zabezpieczeń (m.in. domyślnie włączony firewall systemowy, a także technologie DEP oraz ASRL).

Mimo to SP1 jest zwykle dość istotnym uaktualnieniem Windows - głównie dlatego, że wielu użytkowników (szczególnie korporacyjnych) zwleka z migracją do nowej wersji Okien właśnie do momentu pojawienia się Service Packa nr 1.

Daniel Cieślak

Więcej o: