Elektrownia na każdym oknie

Półprzezroczyste kolektory promieni słonecznych Sphelar można przykleić na okno aby zamienić je w domową elektrownię.

Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Zima zła, ale kiedy temperatura sięgnie ponad 30 stopni Celsjusza lato tez nie dobre. Niektórzy w poszukiwaniu cienia zasłaniają okna i włączają wentylator. Czas zmienić mentalność. Kolektor Sphelar przyklejony na oknie nie tylko generuje energię elektryczną, ale także i zmniejsza przepuszczalność promieni, obniżając potencjalną temperaturę powietrza.

Sphelar jest pochodną koncepcji poprawienia sprawności kolektorów słonecznych poprzez zbieranie energii przez dłuższy okres w czasie dnia. Klasyczne kolektory, ze względu na płaską konstrukcję, aby uzyskać dużą wydajność musiały podążać za słońcem przy pomocy mechanizmów regulujących ich ustawienie. Kolejną wadą technologii było ograniczenie instalacji wyłącznie do płaskich powierzchni.

Wyprodukowany przez Kyosemi Corporation Sphelar składa się z rzędów krzemowych kul naniesionych na elastyczne podłoże . Dzięki temu nie tylko można instalować kolektory na odbijających światło powierzchniach o dowolnym kształcie, ale także unika się problemu podążania za źródłem światła. Ze względu na swą kulistą budowę panele zbierają promienie również pod bardzo dużymi kątami.

Naukowe rewelacje warto poprzeć dowodami. Zapraszamy na stronę Kyosemi .

[via

Dvice

]

Łukasz Cichy

Więcej o: