Kolejka górska po uderzeniu meteorytu

Tak wygląda projekt pomnika, który ma stanąć w Parku Olimpijskim w Londynie i uświetnić igrzyska w 2012 roku. Autorem jest Anish Kapoor, a współpracował z nim Cecil Belmond, inżynier strukturalny z grupy Arup (w portfolio firmy m.in. opera w Sydney, stadion narodowy w Pekinie czy warszawskie Złote Tarasy).

Artysta urodził się w Bombaju, a mieszka w Londynie. Realizował dużo pomysłów dotyczących przestrzeni publicznej, a jak można zobaczyć w galerii jego dokonań, lubi łączyć kształty łuków i ten kolor z obrazka powyżej (nie ośmielę się go nazwać - jestem facetem i znam sześć podstawowych barw). To tyle neutralnych rzeczy, które mogę powiedzieć; całość wygląda dla mnie jak dziwaczny, 115-metrowy, bardzo drogi gadżet.

Poszukując w tym sensu (wiem, gadżety nie muszą go mieć) trafiłem jednak na ślad. Otóż dzieło nazywać się będzie ArcelorMittal Orbit, zaś 16 milionów funtów brytyjskich (z całkowitego kosztu 19,1 mln) wyłoży właśnie koncern ArcelorMittal. I sprawa jasna - to ekstrawagancka wielko-(oj, wielko)-formatowa reklamówka międzynarodowego koncernu hutniczego. Choć estetyka do mnie nie przemawia, wypada pogratulować wizjonerstwa działowi reklamy. I sporej dozy sprytu: ponieważ ArcelorMittal jest największym na świecie producentem stali, może się okazać, że koszt postawienia multimegaprecla będzie zasadniczo niższy.

[via dezeen ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: