Geminoid TMF naśladuje mimikę człowieka

Co prawda jeszcze długa droga do wytworzenia znanych z literatury Replikantów, ale naukowcy z Kokoro i Uniwersytetu w Osace zaprezentowali niedawno robota, który w czasie rzeczywistym naśladuje ludzką mimikę.

Geminoid, czyli Bliźniakoid to robot, którego celem jest maksymalnie rzeczywiste oddawanie emocji osoby, którą naśladuje . Prezentacja możliwości urządzenia okazała się sukcesem. Robot sprostał wyzwaniu, naśladując mimikę obecnej na sali modelki. Niestety, oprócz tego, Geminoid niewiele potrafi. Według Hiroshi Ishiguro z Uniwersytetu w Osace, nie musi umieć nic więcej. Tego typu roboty to swego rodzaju eksperymentalne pola, na których testuje się pewien zakres zagadnień - w tym przypadku - związanych z ludzką mimiką.

Niemniej jednak firma Kokoro przeprowadziła test, umieszczając geminoida w rejestracji szpitalnej przychodni . Według Satoko Inoue, interakcja z geminoidem dawała pacjentom poczucie bezpieczeństwa nawet kiedy robot ograniczał się wyłącznie do funkcji fatycznych języka, czyli potakiwań i porozumiewawczych uśmiechów.

Być może w nieodległej przyszłości, kiedy w okienku poczty powita nas gumowy uśmiech z rozrzewnieniem wspomnimy czasy młodości i ten brak poczucia bezpieczeństwa w kontaktach z prawdziwymi ludźmi.

[via Physorg.com ]

Łukasz Cichy

Więcej o: