Scandinavia - szwedzki telewizor z... Androidem

Szwedzka firma o dość nietypowej nazwie People of Lava zapowiedziała właśnie wprowadzenie na rynek telewizora pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego stworzonego przez Google'a.

Model Scandinavia pojawi się prawdopodobnie na rynku jeszcze w tym roku - dokładnej daty nie ma, na razie wiadomo tylko, że na początku lata mają wystartować testy urządzenia oraz zastosowanego w nim oprogramowania. Producent zapowiedział, że telewizor będzie dostępny w trzech wersjach - z ekranem 42, 47 oraz 55 cali . Cena pierwszego z nich zawierać się będzie w przedziale 2,7 - 3,4 tys. USD.

Wiadomo już, że telewizory będą dostarczane z preinstalowanym zestawem aplikacji - będą to m.in. przeglądarka internetowa , Google Maps, widżety pogodowe i informacyjne, klient poczty, aplikacja ułatwiająca korzystanie z Facebooka, Twittera itp. Oczywiście, klient będzie również mógł sam instalować dodatkowe programy - pobierając je np. z serwisu Android Market.

Warto odnotować, że nad podobnym projektem pracuje również Google - z opublikowanych niedawno nieoficjalnych informacji wynika, że koncern zamierza stworzyć (we współpracy m.in. z Intelem i Logitechem) tuner z Androidem o Google TV. Podłączenie go do telewizora wyposaży dowolny odbiornik w funkcje podobne do tych, które oferować ma Scandinavia (szerzej pisaliśmy o tym w tekście "Telewizja od Google?" ).

Daniel Cieślak

Więcej o: