Darmowy MS Office - trochę już wiadomo

Microsoft już kilka miesięcy temu zapowiadał, że wraz z premierą MS Office 2010 zostanie udostępniona darmowa, okrojona wersja tego pakietu. Teraz koncern wreszcie podał nieco więcej informacji na ten temat.

O darmowej wersji MS Office 2010 opowiedział dziennikarzom serwisu CNet.com Chris Capossela , jeden z wiceprezesów Microsoftu. Na początku potwierdził większość wcześniejszych zapowiedzi dotyczących tego wydania - poinformował, że Office Starter (tak oficjalnie nazywać się będzie ów produkt) składa się z dwóch aplikacji (MS Word i MS Excel ), będzie udostępniany za darmo, a także będzie wyświetlał reklamy.

Przedstawiciel Microsoftu podkreślił jednak, że owe reklamy mają być zdecydowanie nieinwazyjne i nie powinny przeszkadzać użytkownikowi (już wcześniej ujawniono, że będą one miały postać niewielkiego bannera , wyświetlanego w prawnym dolnym narożniku ekranu). Co więcej, koncern na razie nie planuje wyświetlania reklam innych firm - w Office Starter mają być przede wszystkim promowane inne aplikacje Microsoftu (np. pełna wersja MS Office).

Widać wyraźnie, że wprowadzając okrojoną, ale za to bezpłatną wersję swojego pakietu biurowego Microsoft chce powstrzymać użytkowników przed migracją do darmowych produktów konkurencji, np. Dokumentów Google. W czasie rozmowy Chris Capossela wyraźnie podkreślił, że wyświetlane w Wordzie i Excelu reklamy nie będą w żaden sposób nawiązywały do treści dokumentu, bo Microsoft nie zamierza w żaden sposób analizować wpisywanego tekstu (to wyraźny przytyk do Google - który monitoruje wpisywane w swoich usługach treści, dzięki czemu może wyświetlać użytkownikowi odpowiednie reklamy). Warto dodać, że Office Starter nie będzie jedyną darmową propozycją Microsoftu - koncern szykuje też dostępną nieodpłatnie webową wersję swojego zestawu aplikacji biurowych.

Wiadomo, że użytkownicy Office Starter będą mogli bez problemu otwierać wszystkie dokumenty (nawet te najbardziej skomplikowane) - ale z niektórych funkcji nie będą mogli korzystać (chodzi tu np. o makra, rozbudowane tabele czy dodawanie komentarzy). Użytkownicy, którzy z czasem stwierdzą, że darmowa wersja im nie wystarcza, będą mogli w łatwy sposób upgrade'ować ją do któregoś z płatnych wydań.

Capossela nie wypowiadał się na razie na temat tego, jak dystrybuowany będzie Office Starter - ale z wcześniejszych deklaracji przedstawicieli Microsoftu wynikało, że oprogramowanie to będzie oferowane głównie na nowych komputerach .

Daniel Cieślak

Więcej o: