Druga twarz AMD - profesjonalna karta FirePro V8800

Niedawna premiera Fermi przykuła uwagę mediów, a co za tym idzie - konsumentów do układów Nvidii. Na chwilę zapomnieliśmy o ATI, a tymczasem AMD przedstawiło swoją nowa kartę do tak zwanych profesjonalnych zastosowań - FirePro V8800.

Karta oparta jest o proces technologiczny 40nm , czyli znany z układów produkowanych na potrzeby graczy na całym świecie.

FirePro V8800 zaprojektowana została jednak z myślą o zastosowaniu do obróbki graficznych baz danych, aplikacji architektonicznych, graficznych CAD i innych służących do przetwarzania wysokiej jakości materiałów cyfrowych . Przykładowym zastosowaniem jest wyświetlanie zdjęć medycznych o wielkości przysłowiowego boiska piłkarskiego lub udział w emisji telewizji wysokiej rozdzielczości.

Nowa karta AMD będzie wykorzystywała technologię ATI Eyefinity przy mocy obliczeniowej rzędu 2,6 teraflopa (2,6 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) i najwyższej na rynku przepustowości pamięci, sięgającej aż 147,2GB na sekundę. Przy takiej mocy karta z łatwością radzi sobie z obsługą aż czterech monitorów o łącznej rozdzielczości 16,4 milionów pikseli.

Odpowiednio do możliwości kształtuje się także i cena urządzenia. 1500 dolarów , to zdecydowanie wysoki koszt, ale jak podają ekspercie - i tak relatywnie taniej niż poprzednia generacja kart tego typu.

A teraz zwerbalizuję pytanie, które pewnie każdemu ciśnie się na usta od początku tego artykułu - ciekawe jak by na tym poszedł Crysis 2? - Za łatwe? - A na czterech monitorach?

[via Tom`s Hardware ]

Łukasz Cichy

Więcej o: