Opera Mini zatwierdzona - od dziś w App Store

Ambitnym Norwegom z firmy Opera Software jednak się udało - ich przeglądarka Opera Mini została oficjalnie przyjęta do serwisu App Store Apple'a. Zdaniem wielu niedowiarków (w tym niżej podpisanego) było to mało realne, bo Apple zwykł blokować aplikacje konkurencyjne dla swoich produktów.

Program czekał na zaakceptowanie przez Apple 20 dni i 8 godzin - dziś rano przedstawiciele Opery z dumą ogłosili, że ich przeglądarka w ciągu najbliższych godzin pojawi się w zasobach App Store (czyli oficjalnego serwisu z aplikacjami dla iPhone'a, iPada i iPoda Touch). Opera Mini będzie dostępna za darmo .

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy zaoferować użytkownikom iPhone'ów i iPodów Touch możliwość surfowania po Sieci za pośrednictwem Opery Mini. Wprowadzenie tej aplikacji do App Store jest kolejnym etapem naszej operacji dostarczenia Opery na możliwie największą liczbę platform - skomentował szef Opera Software, Lars Boilesen.

Warto przypomnieć, że o Operze Mini dla iPhone OS zrobiło się głośno na długo przed oficjalnym udostępnieniem programu . Producent aplikacji od początku roku prowadził zakrojoną na wielką skalę akcję medialną, podczas której zapowiadał, że zamierza zaoferować użytkownikom iPhone'a przeglądarkę nawet sześciokrotnie szybszą niż domyślnie zainstalowany w urządzeniu program Safari.

Wiele osób - w tym również niżej podpisany - wątpiło jednak, czy Apple zechce wpuścić program do App Store . Bo choć aplikacja formalnie spełniała wszystkie wymagania stawiane przed nią przez regulamin serwisu (przedstawiciele Opery podkreślali to kilkakrotnie) to jednak Apple znany jest z tego, że potrafi z najróżniejszych powodów odrzucać najróżniejsze "nieprawomyślne" aplikacje (tak było np. z Google Voice - programem, który również teoretycznie był zgodny z regulaminem App Store).

Wygląda jednak na to, że tym razem Apple postanowił dowieść wszystkim krytykom, że nie ma nic przeciwko zdrowej konkurencji - dowodem jest wpuszczenie Opery Mini do App Store.

Daniel Cieślak

Więcej o: