LG Display stawia na OLED

Koreański koncern zapowiedział, że zamierza zainwestować ponad 225 mln. USD w produkcję wyświetlaczy OLED.

Firma chce do 2011 r. potroić produkcję tych urządzeń - niestety, na razie LG nie precyzuje, czy chodzi o niewielkie ekrany dla smartfonów, czy o wyświetlacze dla telewizorów lub komputerów. Obecnie większość OLED-ów wytwarzanych przez LG to właśnie niewielkie urządzenia o kilkucalowej przekątnej. Telewizory z ekranami OLED są na rynku tylko dwa - jeden model ma w ofercie właśnie LG (urządzenie ma 15-calowy wyświetlacz), zaś drugi Sony (XEL-1, 11").

Od lat mówi się, że OLED-y najlepiej sprawdzą się właśnie w telewizorach - ekrany generują bowiem obraz lepszej jakości niż LCD czy plazma , a na dodatek są lżejsze i zużywają mniej energii (m.in. dlatego, że nie wymagają podświetlenia). Mimo to do tej pory nikt nie wprowadził na rynek telewizora z dużym wyświetlaczem OLED - firmy rozwijające tę technologię (m.in. oprócz Sony i LG do grupy tej zaliczają się m.in. Sharp i Samsung) regularnie prezentują kolejne prototypy, które jednak nie trafiają do sklepów.

Na razie LG zapowiada, że owe 225 mln USD zamierza przeznaczyć na wybudowanie nowej linii produkcyjnej ekranów OLED. Jej budowa ma wystartować pod koniec bieżącego roku - w połowie 2011 r. koncern ma być gotowy do oficjalnego uruchomienia linii. Gdy osiągnie ona pełną moc produkcyjną, LG będzie w stanie produkować trzykrotnie więcej wyświetlaczy OLED niż obecnie.

Więcej informacji: Reuters.com .

Daniel Cieślak

Więcej o: