Docs.com - Microsoft i Facebook podgryzają Google

Facebook oraz Microsoft oznajmiły właśnie uruchomienie nowej usługi - Docs.com. Jest to serwis do tworzenia i udostępniania dokumentów w tzw. chmurze, czyli wyraźna konkurencja dla Dokumentów Google.

Logowanie do Docs.com następuje automatycznie , jeśli użytkownik jest już zalogowany do swojego konta na Facebooku. Jeśli nie, wyskoczy okienko proszące o login i hasło przy pomocy których następuje logowanie do serwisu społecznościowego Zuckerberga.

Następnie zobaczyć można kto z naszych znajomych także już zalogował się do Docs i sprawdzić, czy udostępnia jakieś dokumenty. Aktywacja konta następuje albo podczas stworzenia nowego pliku (dokumentu, arkusza kalkulacyjnego, prezentacji) albo po dodaniu do serwisu pliku uprzednio stworzonego.

Docs można zintegrować także z samym Facebookiem . W Ustawieniach aplikacji zmodyfikować można jakim osobom udostępniane będą dokumenty, dodać zakładkę Docs, itd.

Ustawienia aplikacji na Facebooku, gdzie można zarządzać opcjami dotyczącymi DocsUstawienia aplikacji na Facebooku, gdzie można zarządzać opcjami dotyczącymi Docs Fot. Facebook

Warto przy okazji wspomnieć, że współpraca Microsoftu z Facebookiem nie powinna zaskakiwać - w 2007 roku koncern z Redmond wykupił pakiet udziałów w serwisie społecznościowym (1,6%), poświęcając na ten cel 240 milionów dolarów. Bliska kooperacja dwóch gigantów może dopiero nabierać rozpędu - już w lutym Microsoft zapowiedział, że wyłączną wyszukiwarką na Facebooku będzie Bing , teraz wprowadzają Docs, oparty na technologii pakietu Office 2010.

Microsoft wykorzystuje także Docs do promowania swojej wtyczki Silverlight , przedstawianej jako konkurencyjna wobec Flasha.

Microsoft zachęca do zainstalowania SilverlightMicrosoft zachęca do zainstalowania Silverlight Fot. Docs.com

Webowy pakiet Office zintegrowany z Facebookiem to oczywiste wyzwanie rzucone Dokumentom Google . Sądząc po prostocie logowania, tym, że większość użytkowników jest doskonale zapoznanych z obsługą pakietu Office oraz faktem że Facebook ma 400 milionów użytkowników na całym świecie, można spodziewać się, że usługa Docs szybko zyska popularność.

Niestety, jak na razie Docs.com wciąż znajduje się w fazie beta co oznacza, że dostęp do serwisu posiada jedynie kilku wybrańców.

Joanna Sosnowska

Więcej o: