Symbian^3 debiutuje w Nokii N8

Fiński producent komórek wprowadził do swojej oferty model N8 - czyli smartfona z najnowszą wersją systemu Symbian (^3). Urządzenie wyposażone jest m.in. w cyfrówkę z matrycą 12 MP oraz wyjście HDMI.

N8 ma się pojawić na rynku w trzecim kwartale bieżącego roku - wedle zapowiedzi producenta, urządzenie powinno kosztować ok. 370 euro (bez podatków i dopłat).

Najnowszy smartfon Nokii zapowiada się całkiem ciekawie - producent wyposażył go 3,5-calowy, dotykowy ekran AMOLED oraz cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 12 megapikseli, obiektywem Carl Zeiss, ksenonową lampą błyskową oraz możliwości nagrywania wideo w HD - 720p . Dzięki wyjściu HDMI zarejestrowane za pomocą urządzenia filmy w wysokiej rozdzielczości będzie można oglądać np. na ekranie telewizora. Nabywcy N8 będą również mogli korzystać z telewizji internetowej (Nokia podpisała stosowne umowy m.in. z CNN, E! Entertainment, Paramount i National Geographic) oraz darmowej nawigacji GPS (fiński koncern już kilka tygodni zaoferował użytkownikom swoich produktów możliwość nieodpłatnego korzystania z Ovi Maps).

Najważniejsze wydaje się jednak to, że Nokia N8 to pierwsze na rynku urządzenie z najnowszą wersją systemu operacyjnego Symbian - Symbian^3 . Z zapowiedzi autorów wynika, że jest on lepiej niż poprzednie wydania przystosowany do obsługi palcami i sprawniej radzi sobie z obsługą grafiki 2D i 3D. Wydaje się, że Nokia pozycjonuje go jako konkurenta iPhone OS - w materiałach prasowych firma podkreśla, że nowy system doskonale radzi sobie z obsługą wielozadaniowości - Symbian^3 ma lepiej niż starsze wersje zarządzać pamięcią (co jest niezmiernie ważne w przypadku systemu, w którym jednocześnie ma działać wiele aplikacji), pojawił się w nim też usprawniony menedżer zadań. Ciekawostką są również funkcje społecznościowe - nowy OS wyposażony jest m.in. w narzędzie ułatwiające korzystanie z Facebooka czy Twittera.

W Symbian^3 można oczywiście instalować aplikacje dostępne w serwisie Ovi Store (prowadzonym przez Nokię konkurencie App Store Apple'a czy Android Market). Dodajmy też, że telefon dostępny będzie w 5 kolorach: czarnym, białym, zielonym, pomarańczowym i niebieskim.

Przed kilkoma dniami pojawiła się już nawet pierwsza, wstępna recenzja Nokii N8 - Eldar Muratzin z rosyjskiego serwisu Mobile-Review.com zdecydowanie nie był zachwycony urządzeniem. Jego zdaniem system nie zasługuje na miano "zupełnie nowej wersji" - Muratzin twierdzi, że to raczej stary Symbian z kilkoma kosmetycznymi zmianami i dodatkami. Rosjanin prognozuje też, że N8 to poważny kandydat do miana "rozczarowania roku". Przedstawiciele Nokii skomentowali już jego recenzję - zwrócili uwage przede wszystkim na fakt, że urządzenie przetestowane przez Mobile-Review.com to prototyp , na którym zainstalowana była testowa, niedokończona wersja Symbian^3 i właśnie to mogło być przyczyną problemów, o których pisał Muratzin.

Daniel Cieślak

PYTANIE 1 Jak oceniasz szansę Nokii N8 w starciu z innymi smartfonami?

Liczba oddanych głosów
Bardzo dobrze - Nokia robi najlepsze telefony
44%
505
Przeciętnie - ten telefon nie jest rewolucją
41%
476
Źle - iPhone, BlackBerry i Nexus One są poza zasięgiem
15%
173
1154

PYTANIE 2 Nokia N8 - design jest...

Liczba oddanych głosów
Świetny, bardzo mi się podoba
57%
654
W porządku, ale to nie ta liga co konkurenci
35%
409
Brzydki, Nokia robi brzydkie telefony
8%
91
1154

PYTANIE 3 Nokia N8 - cena jest...

Liczba oddanych głosów
Bardzo dobra, to będzie najlepszy telefon w tej kategorii
26%
296
Zaskakująca, mogło być trochę lepiej
45%
526
Bardzo wysoka
29%
332
1154
Więcej o: